Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin En Büyük Sorunu Nedir?

“Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusunu daha önce pek çok kez anketlerimizde sormuş ve sorduğumuz zamanki gündeme göre ekonomi, işsizlik, terör gibi farklı sonuçlar elde etmiştik. Örneğin Ekim 2017’de bu soruyu sorduğumuzda birinci sırada %24,2 ile “işsizlik” yanıtını alırken, ikinci sırada %18,7 ile “ekonomik kriz” ve üçüncü sırada %14,8 ile “terör” yanıtını almıştık. 2020 yılına başlarken Türkiye’de gündemin neredeyse her gün değiştiğine şahitlik ettik. Deprem, İdlib meselesi, mülteci krizi ve ekonominin gidişatı gibi pek çok konu gündeme geldi. Bugünlerde ise tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de tek gündem konusu Korona virüs. “Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusunu 17 Mart tarihli anketimizde tekrar sorduk ve sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.
En_onemli_sorun_data (2).jpg
Genele baktığımızda katılımcıların %39’u Türkiye’nin en büyük sorununun Korona virüs olduğunu düşünürken, %21’i “ekonomi” ve yaklaşık %12’si “terör” yanıtını verdi. Mülteciler yanıtını verenler ise yalnızca %10 ile dördüncü sırada yer aldı. Buradan da anlaşılacağı gibi gündemde yer alan sorunlar genelde kamuoyu tarafından daha ön planda tutuluyor. Korona virüs sorununa ek olarak tüm Dünya piyasaları geçtiğimiz haftadan beri büyük düşüşler yaşamakta. Benzer bir durum ülkemizde de gerçekleşirken dolar kurunun 6.57 seviyelerine geldiğini görmekteyiz. Korona virüs salgını atlatılsa bile önümüzdeki birkaç yıl global bir gerileme yaşanabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Anket sonuçlarımıza göre Borsa İstanbul’un yaşadığı kayıplar ve dolar kurundaki artış toplumun %21’ini etkilemiş gibi görünüyor. Son olarak yanıtların parti kırınımını incelediğimizde AK Parti ve MHP seçmenlerinin %42’sinin Korona virüs yanıtını verdiğini görüyoruz. İYİ Parti ve CHP seçmenleri ise sırasıyla %33,5 ve %28,3 oranında “ekonomi” yanıtını verdi.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.