Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Birikimlerimizi Nasıl Değerlendiriyoruz?

Ekonomik sorunlar uzun zamandır Türk kamuoyunun gündeminde. Koronavirüs salgını öncesinde “ekonomi” Türkiye’de vatandaşın en büyük sorunu olarak belirtilmekteydi. En son yaptığımız Mart ayı anketimizde bile, ekonomi yeni tip Korona salgınını takip eden ikinci büyük sorun oldu. Türk vatandaşlarının ekonomi ile bireysel ilişkilerini daha ayrıntılı araştırmak için, halkın yatırım alışkanlıkları hakkında iki soru sorduk; “Nakit birikiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz?” ve “Bir milyon TL’niz olsa nasıl değerlendirirsiniz?” Sorulardan ilkini halkın gerçek finansal eğilimlerini anlamak, ikinci soruyu ise bu eğilimlerin artan kişisel sermaye ile değişip değişmeyeceğini incelemek (ve eğer evet ise, nasıl) için sorduk. Mevcut yatırım alışkanlıkları hakkındaki ilk sorumuzda katılanların yarısı, yatırım yapacak herhangi bir nakit tasarruflarının olmadığını açıkladı. Yatırım yapacak parası olan katılımcıların diğer yarısına baktığımızda ise, toplam örneklemin % 15,2’si “altın alıyorum”, % 10,1’i “Borç ödemek için kullanıyorum”, % 9,6 “Ev/araba almak için biriktiriyorum”, % 9,3“ döviz alıyorum ”,% 3,5“ Faize yatırdım” ve sadece % 2,2 “Tahvil, bono veya hisse senedi alıyorum ”dedi.
Birikim_data2 (1) (1).jpg
İkinci sorumuza en yaygın cevap % 27,9 ile “ev alırım” oldu.  Ev alanları % 19,6 ve % 14 ile “altın alırım” ve “borçlarımı öderim” cevabı verenler takip etti. % 13,1 ile “evde tutarım” ve % 11,2 ile “faize yatırırım” cevaplarının birbirleriyle tamamen tezat içinde olup benzer yüzdelerde bulunmaları araştırmamızın ilgi çekici noktalarından biri oldu. Daha az popüler cevaplara baktığımızda ise, “döviz alırım” diyenler % 4, “yurtdışına yatırım yaparım” diyenler % 3,8, “araba alırım” diyenler” % 3,6 ve “bono / tahvil alırım” cevabını verenler sadece% 2.9 oldu.
Birikim_data1.jpg

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.