Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Okula Dönüş: Veliler Masrafları Nasıl Karşılıyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 7-11 Eylül 2023 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Yeni dönem yalnızca öğrencileri değil velileri de heyecanlandırıyor. Çocuklarının okul dönemine hazır olması, eksik kalmaması için uğraşan velilerin önünde ise büyük bir engel var: masraflar. Bu ay Türkiye Raporu’nda gündeme gelen tartışmaları rakamlarla inceleyebilmek adına okula giden çocuğu olduğunu belirten katılımcılarımıza okul masraflarını nasıl karşıladıklarını sorduk. 

 

 

Eylül ayında okulların açılması vesilesiyle katılımcılarımıza öncelikle okula giden çocukları olup olmadığını sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların %47’sinin okula giden bir çocuğu var. %53’lük çoğunluk ise okula giden çocuğu olmadığını belirtti. 

Okula giden çocuğu olan katılımcılarımıza çocuklarının okul masraflarını nasıl karşıladıklarını sorduk. Aylık sabit gelirlerinden çocuğunun okul masraflarını karşılamaya çalışan katılımcıların oranı %58 oldu. Her dört katılımcıdan biri (%27) kredi kartı veya banka kredisi üzerinden çocuğunun okul masraflarını karşıladığını ifade etti. Bununla birlikte Tanıdıklarından borç alarak çocuğunun okul masraflarını karşılayanların oranı %13. Her 10 kişiden 1’i ise okul masrafları için birikimlerini kullandığını ifade etti. Çocuğunun herhangi bir vakıf veya kurumdan aldığı bursla okuyabildiğini söyleyenlerin oranı ise yalnızca %4.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.