Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Milli Görüş’ten Cumhur İttifakı’na: Yeniden Refah Partisi

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Nisan 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Seçim yarışına hazırlanan Cumhur İttifakı geçtiğimiz aylarda hareketli bir süreçten geçti. Nisan ayına gelindiğinde yeni üyelerle ittifak genişledi. İttifaka yeni katılan partilerden biri de Fatih Erbakan’ın lideri olduğu Yeniden Refah Partisi’ydi. Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı ile bir süredir flört ediyor, fakat onun karşısında konumlanıyordu. 2019 yerel seçimlerinde Yeniden Refah’ın Cumhur İttifakı’na verdiği destek bu yakınlığın bir göstergesiydi. İlerleyen dönemde de Erbakan ve Cumhur İttifakı arasında sıcak rüzgarlar esti. Tarafların ilk görüşmesi 13 Mart’ta gerçekleşti. Masada “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” vardı. Yeniden Refah, görüşmeden sonra 6284 sayılı kanun konusunda Cumhur İttifakı ile mutabakata vardığını açıklasa da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’tan “Böyle bir uzlaşma yok.” mesajı geldı. 18 Mart’ta açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in ise tepkisi açıktı. Zengin 6284 sayılı kanunun değiştirilmesi talebine “Kırmızı çizgimizdir.” diyerek karşı çıktı. Bu müzakerelerin sonucunda Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katılmadığını açıkladı. Partinin lideri Fatih Erbakan ise Cumhurbaşkanı seçimlerinde adaylığını ilan etti ancak Erbakan’ın adaylığı uzun sürmedi. 24 Mart’ta Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katıldı ve Erbakan, adaylık yarışından çekildi. Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılması toplumda nasıl karşılandı? Nisan ayında katılımcılarımıza sorduk. 

Çoğunluk Erbakan’ın partisinin Cumhur İttifakı’na katılmasını doğru bulmuyor (%61) ve Yeniden Refah Partisi’nin ittifaka katılarak oy potansiyelini kaybettiği görüşünü paylaşıyor (%53).

Buna karşılık, Yeniden Refah Partisi’nin kadın hakları açısından tehlike teşkil ettiğini düşünenler azınlıkta (%41). %80 ile ezici çoğunluk Fatih Erbakan’ın cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Erbakan’ın cumhurbaşkanı adayı olmasını destekleyenlerin oranı %20’de kaldı. 

Seçmen grubu dağılımına baktığımızda ise MHP ve AK Partili seçmenin %60’a yakını Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasından memnun.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.