Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Oy Vermek Ya Da Vermemek: Yurtdışı Yaşayan Türkler

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Nisan 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye’nin tarihinde bir kırılma noktası yaratacak 2023 seçimlerine sayılı günler kala seçmenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de yurtdışı oyları. Özellikle Batı ülkelerinde Türk vatandaşlarının yoğunlukta olduğu iller, bölgeler mevcut. Almanya’da 1961 yılında başlayan işgücü göçü, bu Batı Almanya ülkesinde nesiller boyu sürecek bir Türk nüfusunun temellerini atmıştı. Soğuk Savaş döneminde başlayan bu göç dalgası ile Almanya, günümüzde hâlâ en büyük Türk diasporasına sahip ülke konumunda.

Seçimlerin yaklaşmasıyla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının oyları yeniden konuşulmaya başlandı. Ocak 2022’de katılımcılara “Sizce yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşları seçimlerde oy kullanmalı mı?” diye sorduğumuzda %51 ile çoğunluk “Hayır” yanıtını vermişti. “Evet” yanıtını verenlerin oranı ise %47 seviyesinde kalmıştı. 

Bu soruyu Nisan 2023’te yinelediğimizde ise tablo değişti. Katılımcıların %55 ile çoğunluğu yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşlarının seçimlerde oy kullanma hakkını savunuyor. %42’lik kesim ise bu fikre karşı. 

Yaş gruplarına baktığımız zaman, gençler yurtdışında yaşamakta olan Türklerin seçimlerde oy kullanmasına karşı. 18-24 yaş grubu hariç bütün yaş gruplarında çoğunluk yurtdışında yaşayan Türklerin seçimlerde oy kullanması gerektiğini savunuyor.

Bunun yanında, eğitim seviyesi ile yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşlarının oy kullanması gerektiğini düşünenler arasında ters korelasyon var. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.