Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Adam Aday Oldu: İnce’nin  Adaylığı Kime Yarar?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Nisan 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Cumhurbaşkanı adayları belli oldu. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan gerekli imzaları toplayıp adaylık hakkını kazanırken Sinan Oğan’ın 100 bin imzayı topladığı gün YSK, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık başvurularını kabul ettiğini açıkladı.

2018 yılında, Yalova Milletvekili iken Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçimlerinde oyların %30,6’sını toplamıştı. Devam eden süreçte CHP’den ayrılıp kendi partisini kuran İnce, özellikle ilk defa oy kullanacak genç seçmenler arasında kendisinin ve partisinin oldukça popüler olmasını sağlayan bir akım başlattı. Mart ayının başında, Muharrem İnce’nin seçim otobüsünde yaptığı dans, “Gaz Pedal” şarkısı ile birlikte sosyal medyada trend oldu. Bu trend ile birlikte İnce’ye gösterilen destek büyüdü. Bu destek anketlerde de kendisini gösterdi. Seçimlerin yaklaşmasıyla İnce’ye olan desteğin artması oyunun kurallarını değiştirdi. Kamuoyunda İnce’nin oyları böldüğüne yönelik tartışmalar baş gösterdi. Biz de Türkiye Raporu olarak katılımcılarımıza sıcak siyasi ortamda İnce’nin adaylığı tartışmasını sorduk.

Sonuçlara göre %58 ile çoğunluk İnce’nin adaylığının Erdoğan’ın yararına olduğunu düşünüyor. %19’luk kesim ise İnce’nin aday olmasının Kılıçdaroğlu’nun yararına olduğu görüşünü paylaşıyor. 

En genç yaş grubu hariç bütün yaş gruplarında çoğunluk İnce’nin adaylığının Erdoğan’ın yararına olduğu fikrinde.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.