Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kamu Kurumlarına Güven: Toplumun En Güvendiği Kurum Hangisi?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 7-11 Eylül 2023 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Toplumun kamu kurumlarına güven algısını en son geçtiğimiz yılın eylül ayında ölçmüştük. Aradan geçen süreçte pek çok kurumun büyük sınavlar atlatması gerekti. Pandemiyle birlikte büsbütün artan hayat pahalılığı ve enflasyon halen etkisini yıkıcı bir şekilde sürdürüyor. 6 Şubat depreminin yarattığı yıkım ülkenin başat gündeminden çıkmış olsa da bölgede yaşayan 10 milyonu aşkın vatandaşımız için yeniden inşa sürecinin henüz başındayız. Her biri bir başka dönüm noktası olan bu olayların yönetilme süreci araştırmamıza konu olan kurumların sorumluluk alanındaydı.

Peki toplum hangi kurumlara güveniyor? Eylül 2023’te de en çok güvenilen kurum %71’lik çoğunluğun güvendiğini belirttiği Türk Silahlı Kuvvetleri oldu. TSK dışındaki diğer bütün kurumlarda güven oranı %50’nin altında.  Güven oranı en düşük olan kurum ise ÖSYM. 

Anayasa Mahkemesi ve TBMM haricinde sayılan bütün kurumlara olan güven geçtiğimiz yıla göre yükselişte. Özellikle yeni kabine sonrası Hafize Gaye Erkan’ın atandığı TCMB’ye olan güven geçtiğimiz yıla göre 4 puan yükselerek %28’den %32 seviyesine çıktı. 

Öte yandan seçmen gruplarına göre değerlendirdiğimizde kurumlara güven oranları değişiyor. Örneğin Cumhur İttifakı parti seçmenlerinde mevcut hükümete güven %50’nin üstünde. 
Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.