Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cumhur İttifakı’nın Yeni Üyesi: Hüda Par

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Nisan 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Kürt sorununa İslamcı bir çerçeveden yaklaşan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimler için cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını ve Cumhur İttifakı’na katıldıklarını açıkladı. Partinin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhur İttifakı’na katılmaya ilişkin teklifi 2018’de de aldıklarını ifade ediyor. İddialara göre AK Parti’nin, HÜDA PAR’ın ittifaka katılması için MHP’yi ikna etmesi gerekiyordu ve MHP, 2023 seçimleri öncesi HÜDA PAR’ın ittifaka katılması konusunda ikna oldu. Fakat HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılması gerek muhalefet gerekse iktidar cephesinde büyük tartışma yarattı. Bu tartışmaların merkezinde HÜDA PAR’ın Hizbullah terör örgütleriyle bağlantısı, siyasi ideolojisi ve oy potansiyeli var.

Bunun yanında, Cumhur İttifakı’ndan bu durumla ilgili olarak farklı açıklamalar geldi. 8 Nisan’da tv100 canlı yayınında HÜDA PAR hakkında açıklamalarda bulunan  BBP lideri Mustafa Destici, “Cumhur İttifakı’nda değildir, AKP listelerinden seçime giren bir partidir.” dedi. 26 Nisan’da NTV’de konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “HÜDA PAR ayrı bir parti. Biz bir ittifak yaptık, Cumhur İttifakı. İttifakı biz sayın Erdoğan, Bahçeli, Destici ve Erbakan ile yaptık. Bizim HÜDA PAR ile ittifakımız yok. HÜDA PAR, Erdoğan’ı destekleme kararı aldı.” dedi.

Bugün, 3 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hizbullah davasında yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Emin Alpsoy’un kalan cezasını ‘kocama hali’ gerekçesiyle affetti.

Biz de Türkiye Raporu olarak, Nisan ayının başında, katılımcılarımıza HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılması hakkında ne düşündüklerini sorduk.

Sonuçlara göre çoğunluk HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılmasının yanı sıra bir parti olarak varlığını da eleştiriyor. %73’lük çoğunluk Cumhur İttifakı’nın HÜDA PAR gibi Kürt siyasi hareketinin temsilcisi olan bir partiye ihtiyacı olmadığı görüşünde. %65’lik çoğunluk ise HÜDA PAR’ın Hizbullah terör örgütüne olan yakınlığından ötürü kapatılması gerektiğini düşünüyor. 

HÜDA PAR’ın Hizbullah terör örgütüne yakınlığından dolayı kapatılması gerektiği fikrine katılanların en yüksek oranda olduğu yaş grubu %68 ile 18-24. Bunun yanında, eğitim seviyesi yükseldikçe HÜDA PAR’ın ideolojisinin ittifaka uymadığını düşünenlerin oranı da artıyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.