Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Seçimden Sonra Ekonomi Hisleri

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-5 Ekim 2023 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Süleyman Demirel’in meşhur “Boş tencerenin deviremeyeceği iktidar yoktur.” sözü bugünün Türkiye’sinde de geçerli mi? Sözgelimi, halk yapamadığı yemekten, çıkamadığı tatillerden, maddi imkansızlıklardan ötürü tamamlayamadığı eğitiminden iktidarı sorumlu tutuyor mu? Ekim ayı araştırmamızda toplumun ekonomiye dair hissiyatını mercek altına aldık.

Katılımcılara belirlediğimiz konularda ne ölçüde endişeli olduklarını sorduk. Tüm ifadelerde katılımcıların yarısından çoğu “endişeliyim” veya “çok endişeliyim” yanıtını verdi. Kira ve konut fiyatlarının yükseleceğinden endişe duyma eğilimi %84 iken her 4 kişiden 3’ü ürün ve hizmet fiyatlarının artmasından endişeleniyor.

Toplumun %65’lik çoğunluğu ülkedeki işsizlik sorununun endişe verici olduğunu düşünüyor. Banka ve finans kuruluşlarının güvenilirliği ise diğer konulara nazaran daha az karamsar yaklaşılan alan oldu.

Katılımcılara sorduğumuz bir diğer soru ise hükümetin ekonomi konusundaki seçim vaatlerini yerine getirip getirmediğiydi. Araştırma sonuçlarımız toplumun %72’sinin hükümetin ekonomi alanında verdiği sözleri tutmadığı görüşünde.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.