Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplumun Hissiyatı

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 7-11 Eylül 2023 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Raporu’nun eylül ayı  birinci raporunda belirli aralıklarla sorduğumuz üzere katılımcılara ülkenin gidişatına dair hislerini sorduk. Çoğunluğun paylaştığı his, endişe oldu. 

Eylül 2023’te ülkenin gidişatı ile ilgili endişeli hissedenlerin oranı 3 ay öncesine göre 5 puan yükseldi. 28 Mayıs seçimlerinden sonra bu soruyu ilk defa sorduğumuzda katılımcıların yarısına yakını (%48) Türkiye’nin gidişatı konusunda endişeli olduğunu belirtmişti. Bu oran eylül ayında %53’e yükseldi. Ülkenin gidişatı konusunda umutlu hisseden katılımcıların oranında ise üç ay öncesine göre 6 puanlık bir düşüş var. 

Kadın katılımcılar erkeklere kıyasla daha endişeli. Öte yandan erkek katılımcılarda umutlu hissedenlerin oranı kadın katılımcılara göre 2 puan daha yüksek. Endişeli hissedenlerin oranı yaş ile birlikte azalma eğiliminde. 65 ve üstü yaş grubu hem kızgın hem de umutlu hissedenlerin en yüksek seviyede olduğu grup.

Seçmen gruplarına baktığımızda MHP seçmeni hariç bütün seçmen gruplarında ülkenin gidişatı konusunda en çok verilen cevap “endişeli” oldu. MHP seçmeninin bu konuda en çok verdiği cevap ise umutlu.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.