Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugününe Bakış: Toplum Ne Düşünüyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 4-11 Ağustos 2023 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Yaz ayları sona erdi. Okulların açılması, yaklaşan kış, geçim sıkıntısı içerisindeki toplum için yeni masraf kalemleri doğuracak. Diğer yandan, enflasyon ise önümüzdeki dönemlerde düşeceğe benzemiyor. TÜİK, ağustos ayında yıllık bazda enflasyonu %58,94 olarak açıkladı. ENAG ise yıllık bazda enflasyonun %128,05 olduğunu paylaştı. Bu iklimde, Türkiye Raporu olarak toplumdaki ekonomi algısını ölçmeye devam ediyoruz. 

Ağustos ayında ekonominin güncel gidişatını “Çok kötü” ya da “Kötü” olarak değerlendirenlerin oranı %81. Bir başka deyişle her 10 katılımcıdan yaklaşık 8’i ekonominin durumunu olumsuz görüyor.

%12‘lik kesim ekonomik durumun “ne iyi ne kötü” olduğunu düşünüyor.

Ekonominin güncel durumunu “iyi” ya da “çok iyi” olarak değerlendirenlerin oranı ise %7.

Ekonominin güncel durumunun çok kötü/kötü olduğunu düşünenlerin oranı geçtiğimiz aya göre 9 puan arttı. Olumsuz görüşlerin oranında mayıs ayından bu yana yükseliş var.

Çalışma gruplarına baktığımızda, ekonominin güncel durumunu olumsuz görenlerin en büyük çoğunluğu oluşturduğu gruplar öğrenciler ve ücretli özel sektör çalışanları.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.