Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Hangi Olaylardan Haberdarsınız?

Koronavirüs salgınının kamuoyunun odak noktası haline geldiği şu günlerde sosyal, ekonomik ve politik gelişmeler medyada eskisi kadar yer bulmuyor veya ilgi çekmiyor. Hal böyleyken, Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelerin toplum tarafından ne kadar takip edildiğini araştırdık. Katılımcılara güncel gelişmelerden sekiz tanesini sunarak bunlardan haberleri olup olmadığını sorduk. Korona salgınıyla bağlantılı olan üç konunun en fazla bilinen konular olarak öne çıktı. 23 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz araştırmayla karşılaştırıldığında, uluslararası politikanın sahip olduğu yeri Koronavirüs’le ilgili konuların aldığı görülüyor. Katılımcıların en yüksek oranda bilgi sahibi olduğu konu %88,7 ile sinema, tiyatro, düğün salonu, kıraathaneler  gibi kalabalıkların bir araya gelebileceği mekanların kapatılması kararı oldu. Bu gelişmeyi, %83,3’lük bilinirlik oranıyla KYK yurtlarının karantina alanı haline getirmek üzere boşaltılması izledi. Kanada Başbakanı’nın Korona teşhisiyle karantinaya alınması ise üçüncü sırayı alarak Türk halkını aslında çok daha fazla ilgilendirebilecek Amerikan Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı ve petrol fiyatlarıyla Amerikan borsasının yaşadığı değer kaybının önüne geçti.
hangi_olaylar_data.jpg
Proje aşamasında büyük tepkiyle karşılaşan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılması için başlayan inşaat çalışmalarından ise katılımcıların yalnızca %52’si haberdar olduklarını ifade etti. Odatv.com’a gelen erişim engeli ve Cumhurbaşkanına 2004 yılında Hyundai tarafından hediye edilen limuzinin 41.500 TL’ye satışı hakkında ise her on katılımcıdan yalnızca üçünün bilgisi olduğu görüldü.45-54 yaş arası katılımcıların neredeyse tüm konularda diğer yaş gruplarına göre daha fazla bilgi sahibi olduğu araştırmada cinsiyetler arasında bilgi seviyelerinde anlamlı bir farklılık görülmedi. Öte yandan, eğitim seviyesiyle birlikte başta ekonomiye ilişkin konular olmak üzere haberdarlık seviyesinin genel olarak yükseldiği ölçümlendi.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.