Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’de Konut Satışları Ne Durumda?

Koronavirüs pandemisi ve Rusya – Ukrayna Savaşı her şeyi etkilediği gibi konut satışlarını da fazlasıyla etkiledi. Savaş devam ediyor olmasına rağmen pandeminin bitişi ile birlikte konut satışları da normale dönmüş durumda. 

Buna karşın, bütün dünyada mevcut olan ancak Türkiye’de %70’leri gören yüksek enflasyondan ötürü konut satışlarında bir dalgalanma söz konusu. Kapanmanın olduğu 2021 yılının mayıs ayı haricinde konut satışları 100 binlerde olmakla birlikte 100 binin altında kaldığı iki ay var; 2022 yılının ocak ve şubat ayları. Bunun sebebi ise özellikle aralık ayı ile birlikte zirve yapan inanılmaz enflasyon ve döviz kuru artışı. Aralık ayında 226.503 ile zirveyi gören konut satışları ocak ayında 88.306’da kalırken şubat ayı itibariyle yeniden yükselmeye başladı ancak 97.587’de kalarak 100 binleri göremedi. Geçtiğimiz ay ise nisan ayına göre küçük bir düşüş yaşayarak 122.768’de kaldı.  

Geçtiğimiz ay konut alan yabancıların sayılarına baktığımız zaman ise Rusya – Ukrayna Savaşı’nın etkisi kendisini fazlasıyla gösteriyor. Mayıs ayında yabancılara satışı yapılan toplam konut sayısı 6033 iken bu konutların 1275 tanesi Rusya Federasyon vatandaşları tarafından satın alındı. Ruslar satın alınan konut sayısında büyük bir farkla başı çekerken savaşın gerçekleştiği Ukrayna’nın vatandaşları ise 241 tane konut satın aldı. Yani, satışı yapılan yaklaşık her 4 konuttan 1 tanesi savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen kişiler tarafından alındı. Bunun yanında, diğer uyruklara baktığımız zaman en çok konut alanlarda ikinci sırada 736 konut ile İranlılar yer alırken üçüncü sırada ise 617 ile Iraklılar var.

Kaynak:

TÜİK, Konut Satış İstatistikleri, Mayıs 2022

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Konut-Satış-İstatistikleri-Mayıs-2022-45677&dil=1Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.