Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ayşe Tatile Çıkamadı: Toplum Tatil Yapabiliyor Mu?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-11 Haziran 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Tatil yapmak çalışan her insanın en doğal hakkı ve hayalidir. Toplumun büyük kesimi, özellikle Türkiye gibi çalışma şartlarının ağır olduğu ülkelerde, 52 haftanın 50 haftasını 2 hafta tatil yapabilmek için çalışarak geçiriyorlar. Buna karşın, günümüz ekonomik şartlarında, tatile gidebilmek de hayal olmuş gibi görünüyor.

Türkiye Raporu olarak Haziran Ayı 1. Raporu için katılımcılarımıza yaz tatillerini, izin günlerini nasıl geçirmeyi planladıklarını sorduk. Katılımcıların %75’i tatil yapamayacağını belirtti. Söz konusu %75’in %65’i maddi sebeplerden ötürü tatil yapamayacağını belirtirken %10 ise vakti olmadığını söyledi. Bunların yanında, %19 ise tatil için ailesinin, akrabasının ya da arkadaşının yazlığına/evine gideceğini belirtirken sadece %1’lik kesim yurtdışına tatile çıkacağını söyledi.

Çalışma gruplarını incelediğimiz zaman, işsizler haricinde, tatile gidemeyeceğini belirtenlerin en yüksek olduğu grup ücretli ya da yevmiyeli çalışanlar. Bu grubun yaklaşık %80’i tatile gidemeyeceğini ifade ederken ikinci sırada ise yaklaşık %75 ile ücretli özel sektör çalışanları yer alıyor.

Seçmen gruplarına baktığımız zaman ise tatile gidemeyeceğini belirtenlerin en yüksek olduğu grup yaklaşık %90 ile HDP seçmeni. HDP seçmenini yaklaşık %80 ile İyi Parti seçmeni takip ederken üçüncü sırada ise CHP seçmeni yer alıyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.