Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Gezi Parkı’nda Cami Yakıldı Mı? 

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-11 Haziran 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Gezi Parkı Protestoları 30 Ağustos 2013 tarihinde bitti ancak aradan geçen yaklaşık 9 yıla rağmen gündemde kalmaya devam ediyor. Gezi Parkı Protestoları devam ederken dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Camide içki içildi.” ve “Kabataş’ta şiddet uygulandı.” gibi iddialarda bulunmuştu ancak bu iki olayın da yaşandığına dair herhangi bir kanıt ortaya konulamamıştı. Protestolar gerçekleştikten seneler sonra “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan dava açıldı ve 25 Nisan 2022 tarihinde iş adamı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklardan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verildi. Bütün bunların üstüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Haziran 2022 tarihinde  yaptığı ”Gezi’de camilerimiz yakıldı.” açıklaması ile Gezi Parkı Protestoları’nı yeniden gündeme getirdi.  

Biz de Türkiye Raporu olarak Haziran ayı birinci raporu için katılımcılarımıza Gezi Parkı Protestoları sırasında cami yakılıp yakılmadığını sorduk. Toplumun %59’u cami yakılmadığını düşünürken yakıldığını düşünenlerin oranı ise sadece %16’da kaldı.

Yaş gruplarına baktığımızda ise ilginç sonuçlar var. Gezi Parkı Protestoları sırasında cami yakıldığını düşünmeyenlerin oranı yaş arttıkça artıyor. Buna göre, cami yakılmadığını düşünenlerin oranının en yüksek olduğu yaş grubu yaklaşık %80 ile 65 yaş ve üstüyken en düşük olduğu yaş grubu 18-24 grubunda ise bu oran %50’lerde.

Eğitim durumlarına baktığımız zaman ise orada da bir paralellik söz konusu. Buna göre, Gezi Parkı Protestoları sırasında cami yakıldığını düşünmeyenlerin oranı eğitim seviyesi arttıkça artıyor. Buna göre, yüksekokul ve üstü eğitime sahip olanların yaklaşık %70’i Gezi’de cami yakılmadığını düşünürken bu oran ilkokul ve altı eğitime sahipler olanlarda %50’lere kadar düşüyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.