Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Tribünlerdeki Siyaset

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-9 Mart 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

6 Şubat tarihinde, Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremlerde ülke tarihinin en büyük yıkımlarından bir tanesi yaşandı. Deprem doğal olarak Türk futbolunu da fazlasıyla etkiledi. Süper Lig’den Hatayspor ve Gaziantepspor FK, Süper Toto 1. Lig’den ise Adanaspor ve Yeni Malatyaspor çekilirken lig maçları belirsiz bir süreliğine ertelendi. Süper Lig 25 Şubat tarihinde, ertelenen Giresunspor-Kayserispor ve Fenerbahçe-Konyaspor maçları ile başlarken Kadıköy’de oynanan maçta Fenerbahçe taraftarının “Hükümet istifa” sloganları atması ve maç yayınlanırken yayıncı kuruluş Bein Sports’un sesi kısması ülke gündemine oturdu. Ertesi gün oynanan Beşiktaş-Antalyaspor maçında da “Hükümet istifa” sloganlarının atılması ile birlikte konu ülke siyasetin gündemine taşındı ve özellikle Hükümet kanadından konuyla ilgili olarak ağır eleştiriler gelmeye başladı. 

Devam eden süreçte Fenerbahçe ve Beşiktaş tribünlerinde “Hükümet istifa” sloganları atanların maçlara girişi yasaklandı ve maç saatlerinde polis merkezlerinde bulunmaları istendi ve Kayserispor-Fenerbahçe ve Beşiktaş-Ankaragücü maçına da deplasman yasağı getirildi. Biz de Türkiye Raporu olarak Mart ayı birinci raporumuz için topluma tribünlerdeki siyaseti sorduk.

Katılımcıların %63 ile en yüksek oranda verdikleri cevap “Futbola siyaset karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum.” oldu. %28’lik kesim ise siyasetin de futbolun bir parçası olduğu savunurken %9 ise “Fikrim yok” dedi.

Bunun yanında, eğitim seviyesi yükseldikçe siyasetin de futbolun bir parçası olduğunu düşünenlerin oranı belirgin bir şekilde artıyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.