Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Üç Tarafı Faylarla Çevrili: Toplum ve Deprem

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-9 Mart 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay olmak üzere 10 il etkilendi. Bölgede hayat durdu, etkilenenler barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandılar. Eğitim ise geçici olarak durduruldu. Depremlerde yakınlarını, evlerini, şehirlerini kaybeden insanları ve bölgeden görüntüleri izlerken acılarını hissettik ve “Ne yapabiliriz?” diyerek eyleme geçtik. Toplum olarak yardım kampanyaları başlattık. Depremzedelerin yaralarını sarmaya çalıştık, el uzattık, umut olmak istedik. Biz de Türkiye Raporu olarak Mart ayı ikinci raporumuz için katılımcılarımıza depremlerden sonra hangi önlemleri aldıklarını, depreme karşı koruma amacıyla neler yaptıklarını sorduk.

Depremin ardından yaşadıkları binanın depreme dayanıklılığını araştıran katılımcıların oranı %43. Buna karşın, %57 ile çoğunluk binanın depreme dayanıklılığını araştırmadı. Her on katılımcıdan yaklaşık dördü (%39) deprem çantası hazırladığını belirtti. Depremlerin ardından bir başka şehre taşınma fikrini değerlendirenlerin oranı %15 iken %18’i ise yaşadıkları şehirde başka bir binaya taşınmayı düşünüyorlar.

Eğitim seviyesi arttıkça yaşadığı binanın depreme dayanıklılığını araştıranların oranı artarken gençlerde deprem çantası hazırlayanların oranı daha yüksek.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.