Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplum En Çok Hangi Kamu Kurumuna Güveniyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 2-5 Eylül 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Demokratik bir hukuk devletinin en temel yapıtaşlarından bir tanesi de devlet kurumlarının liyakata uygun bir şekilde hareket etmeleri ve o ülkenin vatandaşlarının da söz konusu kurumlara güvenmesidir. Biz de Türkiye Raporu olarak Eylül ayı birinci raporumuz için topluma tekrardan kamu kurumlarına ne kadar güvendiklerini sorduk.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kurumlar arasında belirgin bir fark var. TSK’ya güven oranı %68 olurken diğer kurumlara güvendiğini belirtenlerin oranı %21-%38 aralığında değişiyor. Bunun yanında, bütün kamu kurumlarının güven oranı Ocak 2022’ye kıyasla düştü. Mevcut hükümetin güven oranı son dokuz ayda 5 puan düşerek Ocak 2022’deki %36’lık seviyesinden %31’e geriledi. Bu ay ilk defa ÖSYM ve YÖK’e olan güveni de ölçtük. İki kurumun güven  oranı da %25’in altında. ÖSYM %21 ile toplumun en az güvendiği kamu kurumu oldu. YÖK’e güvendiğini belirtenlerin oranı ise %24.

TBMM’ye güvenmediğini belirtenlerin  en yüksek seviyede olduğu seçmen grubu %71 ile HDP olurken MHP seçmeninin %45’i ve AK Parti seçmeninin ise %58’i TBMM’ye güveniyor. Bunların yanında, CHP seçmeninin %21’i ve İYİ Parti seçmeninin ise sadece %17’si TBMM’ye güveniyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.