Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’de Yabancı Olmak: Çalışma İzni Verileri

Meryem Hazal Çamurcu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yabancıların çalışma izinleri üzerine yayınlanan raporda ilginç veriler bulunuyor. 2011 yılından beri her yıl yabancılara verilen çalışma izinlerinin arttığı görülüyor. 2011 yılında 17.466 verilmiş olan izin sayısı 2020 yılına gelindiğinde 123.574 sayısına ulaşmış durumda.

Verilen çalışma izin sayılarının kadın ve erkek oranları da raporda yer alıyor. 2011 yılına bakıldığında erkek ve kadına verilen çalışma izinleri neredeyse eşit. Kadınlara verilen çalışma izni oranı %48,1 iken erkeklere verilen çalışma izni oranı %51,9. 2012, 2013, 2014, 2015 yıllarında kadınlara verilen çalışma izni erkeklere göre daha yüksek. 2017’den itibaren ise erkeklere verilen çalışma izni oranlarının daha yüksek olduğu görülüyor. 2020 yılında %33,9 oranla kadınlara çalışma izni verilirken erkeklere çalışma izni verme oranı %66,1.

Çalışma izni verilen yabancıların eğitim düzeyi de raporda yer almış. Buna göre, 2020 yılında çalışma izni verilen yabancılardan çoğu lise eğitim düzeyinde. Bu grubu üniversite mezunları takip ediyor. Çalışma izni verilmiş yabancıların yaş aralıklarına bakıldığında birinci sırada 25-29 yaş grubu bulunuyor. Bunu 30-34 yaş grubu takip ediyor. Üçüncü sırada ise 20-24 yaş grubu geliyor. 

Uyruklara göre çalışma izni alan yabancılar da araştırmada yer almış. Buna göre, en çok çalışma izni alanlar Suriye uyruklular. Suriyelilerin aldıkları çalışma izinleri toplamın yarısına eşit. Suriyeli olup çalışma izni alanların cinsiyetine bakıldığında çoğunluğunun erkek olduğu görülüyor. Suriye’yi Türkmenistan takip ederken Gürcistan ise en çok çalışma izni alan yabancılarda üçüncü sırada. En az çalışma izni alanlar Makedonya uyruklular. Bunu Kosova ve Avusturya uyruklular takip etmiş.

Neredeyse ülkelerin yarısında çalışma izni alan kadın yabancılar, yabancı erkeklerden daha fazla. Toplam 57 ülkeden 22’sinde kadınlar daha fazla çalışma izni almış durumda. Bu ülkeler; Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Endonezya, Ermenistan, Etiyopya, Fas, Filipinler, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Moldova, Nepal, Özbekistan, Polonya, Romanya, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna.

Yabancıların en çok çalışma izni aldığı illerde birinci sırada İstanbul geliyor. İzin alan yabancıların neredeyse yarısı İstanbul’da. İkinci sırada ise Bursa geliyor. Üçüncü sırada ise Antalya var. En az izin alınan illerin başında Ardahan var. Hakkari ve Bayburt Ardahan’ı takip etmiş.

Kaynak:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Yabancıların Çalışma İzinleri”, erişim tarihi: 14.09.2022.

https://www.csgb.gov.tr/media/87487/yabanciizin2020.pdf

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.