Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Son 10 Senede Neler Değişti?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 8–12 Temmuz 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1503 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Pandemi süreci ile birlikte çok daha kırılgan hale gelen Türkiye ekonomisi gündelik hayat alışkanlıklarımızı dahi değiştirdi. Var olan bu ekonomik sorunlara ek olarak, insan hakları, demokrasi, adalet ve yargı gibi alanlarda ise kamuoyunun tepkisini çeken pek çok gelişme yaşanmaya devam ediyor. Özellikle sosyal medya mecraları bu kapsamda yapılan ihlallerin konuşulduğu ve eleştirildiği araçlar haline geldi. 

Türkiye Raporu olarak, Temmuz 2020’de gerçekleştirdiğimiz “Son 10 senede neler değişti?” araştırmamızı, tam bir sene sonra, Temmuz 2021’de tekrarladık ve sizler için karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.  

Genel sonuçlara göre sağlık ve dış politika  dışında tüm alanlarda çoğunluğuk çok daha kötü/daha kötü yanıtını verdi. Ekonomi ve geçim rahatlığı alanında ise 10 senedeki değişimi çok daha kötü/daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı diğer alanlara kıyasla daha yüksek. Adalet/yargı ve insan hakları alanlarındaki değişimi çok daha kötü/daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı %56 olurken, demokrasi alanında bu oran %58 oldu.

Elde edilen sonuçları, 1 sene önce gerçekleştirilen Temmuz 2020 sonuçları ile karşılaştırdığımızda Temmuz 2021’de memnuniyetsizliğin daha geniş bir tabana yayıldığını söylemek mümkün. 1 senede çok daha kötü/daha kötü yanıtını verenlerin oranının en çok artış gösterdiği alan, %20’lik önemli bir fark ile ekonomi olurken, eğitim ve demokrasi alanlarında olumsuz değerlendirmelerdeki artış %19 seviyesinde. Öte yandan, katılımcılar sağlık alanındaki gelişmelerden daha memnun: Temmuz 2020’de bu alandaki değişimi çok daha kötü/daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı %28 iken Temmuz 2021’de bu oran 5 puanlık bir düşüş ile %23 seviyesine geriliyor. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.