Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Feminist Kime Denir?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 8–12 Temmuz 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1503 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Raporu Temmuz 2021 I. sayıda, Türkiye’de kadın hakları ve bu hakları savunmak için yapılan yürüyüşleri sormuştuk. İkinci sayıda ise, bu konuyla bağlantılı olarak, “Feminist kime denir?” diye sorduk. “Feminizm” hem Türkiye’de hem dünyada birden fazla tanımı olan ve sık sık çarpıtılan bir kavram. Dolayısıyla, kendini feminist olarak tanımlayan kişiler farklı görüşlere sahip olabilirken, bir yandan da feministlerin savundukları görüşler kendilerine karşı olumsuz önyargılara ve genellemelere dönüşebiliyor.

Toplum gözünde “Feminist” kimdir? Sizler için araştırdık. 

En sık karşılaştığımız 1. ve 3. cevaplar feminist kimlik için yaygın kanılarla örtüşüyor. “Hepsi” şıkkı da eklendiğinde, toplam %51’lik çoğunluk feminizm hakkında genel bir fikir sahibi diyebiliriz.

En sık karşılaşılan 2. cevap “Bilmiyorum/Cevap Yok” ve en sık 4. cevap “hiçbiri”. Bu cevaplardan, toplam  %30 oranında katılımcının feminizm konusunda pek fikir sahibi olmadığını görüyoruz.  

Diğer cevaplardan “Erkek düşmanı”, “LGBT savunucusu”, “Solcu-anarşist”, “Cinsiyetsizliği savunan” olmak üzere, bu dört tanım, aynı zamanda feminist kimliğe karşı olumsuz görüş belirtmek için de kullanılıyor. Diğer taraftan, “Laiklik savunucusu” cevabı olumlu mu yoksa olumsuz mu, kimin söylediğine göre değişebilir. Bu bağlamda, feminizme karşı olumsuz ifadelerden en yaygın olanı “Erkek düşmanı” ifadesi diyebiliriz.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.