Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Siyasi Partilerin Kullandıkları Dil

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 8–12 Temmuz 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1503 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Temmuz 2021’de katılımcılara her bir siyasi partinin kullandığı dili nasıl bulduklarını sorduk. Aynısını Şubat 2021’de sormuştuk ama bu sefer yeni bir seçenek daha ekledik: “Yenilikçi”. Bu yeni eklenen seçenekten dolayı doğrudan, bire bir kıyaslama yapmamız yanıltıcı olabilir. Bu yüzden bu ayın kırılımlarını kendi içinde değerlendirdik. Ancak Şubat 2021’i hatırlarsak, HDP en kutuplaştırıcı ve sert dili kullanan parti olmuştu. Onun arkasından AK Parti ve CHP en kutuplaştırıcı partilerdi ama AK Parti aynı zamanda en birleştirici parti olmuştu. Şubat ayı araştırmasına göre en uzlaşmacı parti İYİ Parti seçilmişti. 

Şimdi de Temmuz 2021 sonuçlarına bakalım:

Katılımcılar tarafından söylemleri en birleştirici bulunan parti İYİ Parti. Ancak hepsine baktığımızda birleştirici söylemler anlamında %15’i geçebilen parti yok.

En kutuplaştırıcı bulunan parti ise HDP. Onun arkasından Cumhur İttifakı partileri en kutuplaştırıcı bulunan partiler. En az kutuplaştıran ise İYİ Parti. Buna paralel görebileceğimiz biğer kategori “söylemleri en sert bulunan parti”. Katılımcılara göre burada da en yüksek oran (ama yakın bir farkla) HDP’nin. Ancak, bu alanda hiçbir parti %12’nin üzerinde değil.

Millet İttifakı partileri en uzlaşmacı görülen partiler. Kutuplaştırma konusunda en düşük orana sahip İYİ Parti, uzlaşma konusunda da burun farkıyla CHP’nin önünde. En az uzlaşmacı görülen parti ise en sert dili kullanan ve en kutuplaştırıcı görülen HDP. 

Genel olarak, katılımcılar tarafından söylemleri en yenilikçi bulunan parti AK Parti. Bu kategoride AK Parti’yi İYİ Parti takip ediyor. Ancak, yenilikçi söylemlerde de hiçbir parti %14’ü aşamıyor maalesef. 

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.