Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Seçmen Analizi

Ekonomik krizin yıkıcı etkileriyle beraber erken seçim tartışmaları kamuoyunda etkisini arttırdı. Öte yandan, parti başkanlarının  görüşmeleri basına yansırken kulislerde yeni ittifaklar konusunda farklı senaryolar üretilmeye başlandı.

Siyasi yönden oldukça  hareketli olan bu dönemi dikkate alarak, katılımcılarımıza belirli aralıklarla yönelttiğimiz “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye kesinlikle oy vermezsiniz?” sorusuna Şubat ayı birinci araştırmamızda yer verdik ve sizler için karşılaştırmalı bir analiz hazırladık. Buna ek olarak, katılımcıların karizmatik lider algısı, mevcut siyasi dilin sertliği, partilerinin yeni ittifak arayışları, belediyelerinden memnuniyetleri konusunda genel değerlendirmelerine ulaşmayı amaçladığımız bir soru hazırlayarak seçmen analizi bölümü altında sizinle paylaştık.

Soruya verilen yanıtlar incelendiğinde oranlar arasında büyük bir değişim tespit edilmedi ve Kasım ayı araştırmasına benzer sonuçlara ulaşıldığı gözlendi. Katılımcıların kesinlikle oy vermeyeceğini beyan ettiği birinci parti %40 ile HDP olurken, AK Parti %29 ile ikinci sırada yer aldı. CHP ise %14 ile üçüncü sırada yer alarak önceki aylarda elde ettiği düşüş trendini korudu. MHP’de %0,4 oranında bir düşüş görülürken İYİ Parti %1 ile son sırada konumlandı.

“Parti liderinin karizması parti tercihimde önemlidir” ifadesi katılımcıların yarısından fazlası tarafından(%54) destek buldu. “Desteklediğim partideki siyasilerin hitap dilinin sert olması beni rahatsız eder” ifadesine %67 oranında katılımcının olumlu görüş bildirdiği gözlendi. Katılımcıların %75’i “Oy vermeyi düşündüğüm parti yeni ittifak arayışlarında bulunabilir” ifadesine katıldığını söylerken “Belediye yönetiminden memnun olduğum partiye genel seçimlerde oy veririm” ifadesi yine aynı oranda(%75) destek buldu.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.