Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kamu Özel İşbirliği Hakkında Düşünceler

Türkiye’de kamu otoriteleri,  yapılan yol, köprü, hastane, havalimanı ve enerji tesisleri gibi kamu hizmetlerine ilişkin yapıların ve altyapıların inşası, geliştirilmesi, yenilenmesi ve işletilmesi konusunda bu gibi işlemler için özel sektör katılımını sağlayarak, bu şirketlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktadır. Yakın zamanda inşası tamamlanan Osmangazi Köprüsü ve İstanbul Havalimanı gibi yapıların yapım aşamasında da kamu ve özel sektör işbirliklerinden faydalanılmıştır. Özellikle Koronavirüs krizi ile türbülansa uğrayan Türk ekonomisi özelinde, krizden en fazla etkilenen sektörlerden biri olan inşaat ise kan kaybetmeye devam etmektedir. Tüm bunların ışığında, kamuoyunun yol, köprü ve altyapı çalışmalarında özel sektör ve kamu işbirliği konusunda neler düşündüğünü merak ettik ve sizler için araştırdık.
Genel sonuçlara göre katılımcıların %53’ü yatırımlar için vatandaşın vergisinin yeterli olacağını ve özel sektör ile iş birliğine gerek olmadığını belirtti. Katılımcıların çoğunluğunu oluşturan %55’lik kesimin, kamu özel sektör işbirliği projelerinin şeffaflık ile yürütülmediğine inandığı gözlendi. Toplumun %69’unun “Kamu ve özel sektör işbirlikleri ülkemizde bazı şirketlere haksız kazanç sağlamaktadır” ifadesine katıldığı belirlendi. Yaklaşık olarak üç katılımcıdan ikisinin (%62) özel şirketlere altyapı projelerinde ödeme garantisi verilmesini doğru bulmadığı saptandı.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.