Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Paranızı Hangi Bankada Tutuyorsunuz?

Pandemi nedeni ile hem üretimde hem de tüketimde yaşanan azalmadan dolayı ekonomilerde küçülme meydana geldi. Bu anlamda tasarruf fazlalarını kaynak ihtiyacı olanlara aktararak ekonomilerin daha etkin işlemesini sağlayan bankalara pandemi döneminde önemli bir görev düştü. Dünya genelinde düşük faiz ortamının olması kredi hacimlerini artırırken, üretime devam etmeye gayret eden üreticiler ile geçimlerini sağlamaya çalışan tüketiciler borçlanmak durumunda kaldı. Bu süreç içerisinde özellikle kamu bankalarının kredi hacmi artarken, ihtiyaç kredisi reklamlarını daha sık görmeye başladık. Geçtiğimiz yılın Mart ayında katılımcılara en çok hangi bankaya güvendiklerini sormuştuk. Ocak 2021’in ilk anketinde katılımcılara en çok tercih ettikleri bankayı ve bu bankayı tercih etmelerindeki nedeni sorduk.
Genel sonuçları incelediğimizde katılımcıların en çok tercih ettiği banka %29 ile Zirat Bankası oldu. Mart 2020’de yaptığımız araştırmada da benzer bir şekilde katılımcıların %36’sı en çok güvendikleri bankanın Ziraat Bankası olduğunu belirtmişti. Katılımcıların %15’i parasını bankada tutmadığını belirtti. Yine Mart 2020 araştırmamızda %15 hiçbir bankaya güvenmediğini ifade etmişti.Ocak 2021 araştırmasında katılımcıların en çok tercih ettiği ikinci banka %11 ile İş Bankası olurken, üçüncü sırada yaklaşık %11 ile Garanti Bankası yer aldı.
Katılımcılara “Paranızı neden bu bankada tutuyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %33 Maaşım/bursum bu bankaya yattığı için” cevabını verdi. Katılımcıların en çok tercih ettiği ikinci yanıt %19 ile “En çok bu bankaya güveniyorum” seçeneği oldu. Öte yandan katılımcıların %10’u müşterisi olduğu bankayı devlet bankası olduğu için tercih ettiğini belirtti. %8 “Alışkanlık” cevabını verirken hizmet kalitesi %6, ürün/hizmet kolaylığı %4, kolay ulaşım/şube yaygınlığı ve faiz oranları %3 oranında katılımcı tarafından banka tercihinde en etkin rol oynayan faktörler olarak ifade edildi.

Katılımcılara alternatif banka tercihleri sorulduğunda %22 ”Yine aynı bankaya yatırırdım” yanıtını verirken, katılımcıların %18’i Ziraat Bankası yanıtını verdi. %14’lük bir oranla İş Bankası alternatif tercihlerde ikinci sıraya yerleşmiştir. Halkbank ise banka müşterisi olan katılımcıların alternatif tercihi olarak %8’lik bir oranla üçüncü sıradakonumlanmıştır. Halkbank’ı %7 ile listede adı sıralanmayan diğer bankalar takip ederken %7 ile Vakıf Bank, %6 Garanti Bankası,%5 ile ise Akbank cevapları alınmıştır. Yapı Kredi ise %4’lük bir oran ile diğer bankalara kıyasla daha düşük oranda tercih edilerek son sırada yer almıştır.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.