Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kişisel Verileriniz Korunuyor Mu?

 

 

Geçtiğimiz haftalarda Whatsapp’ın yayınladığı yeni gizlilik sözleşmesi gündem olmuş ve veri gizliliği konusu sıkça tartışılmıştı. Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesi özetle kullanıcıların verilerinin işlenmesi ve bu verilerin yurtdışında bulunan üçüncü partilere aktarılmasına izin verilmesi gibi maddeler içermekte. Bu maddeler ile birlikte sözleşmeyi 15 Mayıs’a kadar kabul etmeyenler uygulamayı kullanamayacak. Veri güvenliği konusundaki hassasiyetin dünya genelinde arttığı bugünlerde, toplumun kişisel verilerinin güvenliği konusunda ne düşündüğünü ve bu verilerin korunması konusunda hangi kurum ve şirketlere güvendiklerini merak ettik, araştırdık.                                                                                                                                                                        İlk aşamada katılımcılara “Kişisel verilerinizin güvenliği konusunda endişe duyuyor musunuz?” sorusunu sorduğumuzda %68 gibi büyük bir çoğunluk “Evet” yanıtını verirken, %31 “Hayır” yanıtını verdi. Kalan katılımcılar ise %2 oranında konu hakkınde herhangi bir fikir belirtmedi. Pew Global’ın 2019 yılında yaptığı benzer bir araştırmada her 10 Amerikalı’dan 8’inin kişisel verilerinin kullanılması konusunda endişe duyduğu sonucu ortaya çıkmıştı.                                                                                                                                                             Araştırmanın ikinci kısmında katılımcılara “Kişisel verilerinizin korunması konusunda sayacaklarımdan hangilerine güveniyorsunuz?” sorusunu sorduk ve yukarıdaki kurum/kuruluşlara veri güvenliği konusunda ne kadar güvendiklerini belirtmelerini istedik. Katılımcıların güvenme oranının güvenmeme oranını geçtiği üç kurum/kuruluş sırası ile devlet, bankalar ve belediyeler oldu. Detaylıca bakmak gerekirse katılımcıların %63’ü kişisel verilerinin korunması konusunda devlete güvendiğini belirtirken, bu oran bankalar için %55, belediyeler için ise %50 olarak karşımıza çıkıyor. Katılımcıların en düşük oranda güven beyan ettiği kurum/kuruluşlar ise mesajlaşma platformları ve sosyal medya şirketleri oldu. Sosyal medya şirketlerine katılımcıların %86’sının güvenmediğini belirtmesi araştırmamızın önemli sonuçlarından birisi oldu. Sigorta, Telekom ve Teknoloji şirketlerine güven görece daha yüksek olsa da katılımcıların %55-%62’si bu şirketlere veri güvenliği konusunda güvenmediğini belirtti.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.