Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

İklim Değişikliği Konusuna Bakış

 

Ocak 2021’e girmis olmamıza rağmen yurt genelinde hava mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 2020’nin son günlerinde İstanbul dahil olmak üzere şehirlerin büyük bir su sıkıntısı ile karşı karşıya olduğunu söylemişti. Türkiye, amacı küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak olan ve 2016 yılında imzalanan Paris Anlaşmasını imzalamayan devletler arasında. İklim değişikliği, Joe Biden’in ABD Başkanı seçilmesi üzerine Paris Antlaşması’na tekrardan taraf olacağını açıklaması, pandemi nedeniyle karbon salınımının azalması ancak evde geçirilen sürelerin uzaması ile su tüketiminin artması gibi birçok nedenle en çok tartışılan konulardan birisi oldu. Türkiye Raporu olarak ülkemizde hissedilen mevsimsel değişiklikleri düşünerek, katılımcılarımıza iklim değişikliği ile ilgili bir  takım ifadeler yönelttik ve ne derece katıldıklarını sorduk.
Türkiye nükleer santral yapmalıdır ifadesi dışında genel olarak her ifadeye ‘katılıyorum’ diyenlerin çoğunlukta olduğunu gözlemledik.  En fazla ‘katılıyorum’ oranını alan ifade %75 ile iklim değişikliği ile mücadele için rüzgar ve güneş enerjisi üretimine teşvik verilmelidir oldu. İkinci sırada %72 ile yakın dönemde Türkiye’de su sorunu olacağını düşünüyorum ifadesi geldi. İklim değişikliği hepimizin hayatını etkileyecek ciddi bir sorundur ifadesine katılanların oranı ise %68’i buldu. Kesinlikle katılanlar ise %26 oranında kaldı. Her ne kadar Türkiye nükleer santral yapmalıdır ifadesine katılanlar %49 olsa bile katılmıyorum diyenler %40’ı oluşturarak diğer ifadelere kıyasla fazlaydı. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.