Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

“Misafirliğin Kısası Makbuldür”: Türkiye’de Toplum Suriyeli Sığınmacılar Hakkında Ne Düşünüyor?

Farklı ülke ve coğrafyalardan milyonlarca göçmeni ülkesinde barındıran Türkiye’de göçmen meselesi, son yıllarda büyük bir sorun haline geldi. Göçmenlerin topluluk içinde kadınları kayda aldığı görüntülerin basına yansıması toplumda düzensiz göçmenler ile ilgili olarak huzursuz yarattı.

Türkiye için çok önemli olan sığınmacılar konusunu Türkiye Raporu olarak defalarca ele aldık. Suriyeli sığınmacıların Türkiye’deki hukuki statüsüne dair bilgileri “Geçici Koruma Statüsü: Suriyelilerin Türkiye’deki Durumu Ne?” başlıklı yazıda yer alıyor. Ayrıca, toplumunun ülkedeki göçmenler konusunda devletten talep ettiği politikayı inceleyen 2020 tarihli ”Mülteci sorunu nasıl çözülür?” yazımız da önemli veriler içeriyor. Bunlara ek olarak, özellikle Taliban’ın iktidarı ele geçirmesi ile başlayan süreçte, sayıları zirve yapan Afgan göçmenler meselesine dair toplumunun düşüncelerini “Afgan Sığınmacılar Konusunda Ne Yapılmalı?” adlı yazıda yaptığımız araştırma ile kaleme geldik.

Ipsos’un 30 Mayıs 2022 tarihinde yayınladığı anket çalışmasına göre, Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğu, Türkiye’de geçici koruma statüsü ile bulunan Suriyelilerin ülkelerine gönderilmesini istiyor. Araştırma sonucuna göre, toplumun %70’i Suriyelilerin kesin olarak ülkelerine gönderilmesini istiyor. %26’lık bir kesim net bir cevap vermemekle birlikte toplumun sadece %5’i Suriyelilerin ülkelerine gönderilmesini istemiyor. 

Aynı çalışmada Türkiye’de toplumun Suriyeliler ile benzer gelenek ve değerlere sahip olup olmadığına dair görüşleri de soruldu. Buna göre, toplumun sadece %11’i Suriyelilerle benzer gelenek ve değerlere sahip olduğunu düşünüyor. %37’lik bir kesim bu konuda kararsız kalsa da toplumun %52’si Suriyelilerden çok daha farklı gelenek ve değerlere sahip olduğunu düşünüyor. Ne kadar iki toplumun da çoğunluğu Müslüman olsa da ortada farklar olduğu ortada. 

Söz konusu çalışmada insanlara Suriyeli bir arkadaşa sahip olup olmadıkları da soruldu. Suriyeliler 10 senedir ülkemizde olmasına rağmen, toplumun yalnızca %18’i en az bir Suriyeli arkadaşa sahip olduğu belirtti. Toplumun %64’ü ise Suriyeli bir arkadaşı olmadığını söylüyor. Bu da gelen milyonlarca Suriyelinin topluma başarılı bir şekilde entegre edilemediğini, toplumda bir bölünme olduğunu gösteriyor.

Bunların yanında, Suriyeli sığınmacıların Türkiye için gelecekte bir güven sorunu oluşturacağını düşünenlerin oranı %62’dir. Toplumun sadece %7’si Suriyelilerin ileride ülke için bir güvenlik sorunu olmayacağını düşünüyor. Bu da Suriyelilerin düzensiz bir şekilde, kontrol edilmeden gelmesinin toplumda bir korku yarattığını belirtiyor.

Sonuç olarak, milyonlarca düzensiz göçmeni ülkesinde barındıran Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğu göçmenlerin ülkelerine gönderilmelerini talep ediyor. Aynı zamanda toplum, göçmenlerle ortak değerlere ve geleneklere sahip olmadığını da net şekilde belirtiyor.

Kaynak:

Ipsos, Toplumun %3’ü Suriyeli Sığınmacıları En Önemli Sorunlar Arasında Belirtiyor

https://www.ipsos.com/tr-tr/toplumun-3u-suriyeli-siginmacilari-en-onemli-sorunlar-arasinda-belirtiyorAyrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.