Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Çığ Gibi Büyüyen Sorun: Enflasyon

İzel Kocaman

Özellikle pandeminin sona ermesi, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başlaması ve Rusya’ya uygulanan ambargolar neticesinde dünyanın en büyük sorunu enflasyon haline geldi. Pandemi süreci boyunca devletlerin vatandaşlarına verdikleri mali desteğin sona ermesiyle küresel ekonomide yeni bir kriz yaşanıyor. Sonuç itibariyle, Türkiye’de 2018’den beri süregelen ekonomik kriz, pandemi sonrası bütün dünyanın gündeminde.

Enflasyon denilince, günlük hayatta yoğun olarak kullandığımız mal ve hizmetlerin fiyatlarında yaşanan artış akla geliyor. Ancak enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artmasını, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesine bağlı olarak kişilerin alım gücünün düşmesini işaret etmektedir.

TÜFE, enflasyon hesaplamalarında kullanılır ve tüketici tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri ölçer. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre, 2022 yılı Mayıs ayında TÜFE %2,98 oranında artış gösterdi ve enflasyon yıllık bazda %73,50 olarak gerçekleşti. Geçen yılın Mayıs ayına baktığımızda ise yıllık enflasyon %16,59 seviyesindeydi. 2020 yılın Mayıs ayında ise yıllık enflasyon %11,39 olarak gerçekleşmişti.

Yüksek enflasyon, yalnızca yaşanılan dönemi değil, aynı zamanda ülkenin kredi, iş gücü ve dış piyasaları ile yatırım sürecini olumsuz yönde etkileyen bir faktör. Enflasyonun yarattığı belirsizlik, bireylerin ve firmaların geleceğe ilişkin endişelerini arttırarak uzun vadeli kararlardan kaçınmalarına yol açıyor. Örneğin; yatırım yapmak, fabrika kurmak, üretim yapmak ve kâra geçmek zorlaşıyor. Eğer gelecek beş-on yıllık dönemde ekonominin seyri yaklaşık olarak tahmin edilemiyorsa bu tür uzun vadeli planlar gerçekleşmiyor. Bu durum doğal olarak istihdamı, ülke kalkınmasını ve refahını olumsuz etkiliyor.

Bununla birlikte pandemi sonrasında piyasalarda yaşanan kriz ile birlikte enflasyonun yalnızca yerel değil küresel bir sorun olduğunun altını çizmek gerek. Ekonomik refah ve  istikrarı ile bilinen Avrupa ülkelerinde dahi enflasyon son kırk yılın en yüksek seviyesinde. Avrupa bölgesinde enflasyon ortalaması Mayıs 2022’de %8,1 olarak gerçekleşti. ABD’de enflasyon oranı %8,6, İngiltere’de ise %9. Öte yandan G20 ülkeleri arasında dört ülke çift haneli enflasyon oranlarına sahip: Rusya (%17,1), Brezilya (%11,73), Arjantin (%58), Türkiye (%73,5). G20 ülkeleri arasında en yüksek enflasyonun gerçekleştiği ülke Türkiye.

Kaynaklar:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Enflasyon

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/b62e1fb7-ebc1-4922-99dc-b3ba23320b9f/enflasyon.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROO

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Fiyat Endeksi (Tüketici Fiyatları) (2003=100)

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Enflasyon+Verileri/Tuketici+Fiyatlari

Türkiye İstatistik Kurumu, Tüketici Fiyat Endeksi, Mayıs 2022

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Tüketici-Fiyat-Endeksi-Mayıs-2022-45794

Trading Economics, Enflasyon Oranı – Ülkeler Listesi

https://tr.tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate

Gülden Ülgen, İktisat Bilimine Giriş, Türkmen Kitabevi, İstanbul, 2019Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.