Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Afgan Sığınmacılar Konusunda Ne Yapılmalı?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından,9-13 Eylül 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1495 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

ABD’nin 30 Ağustos 2021 itibari ile Afganistan’dan resmi olarak çıkmaya başlamasının ardından Taliban ülkedeki kontrolü ele geçirdi. Ancak bu süreç Nisan ayında ABD’nin Afganistan’dan çıkacağını duyurması ile birlike başlamış ve bu durumdan kendini kurtarmak isteyen pek çok Afgan komşu ülkelere göç etmeye başlamıştı. Ülkemize doğu sınırından giriş yapan Afganların videoları yaz döneminde sıkça gündem olmuştu. Gelen tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkemizde 300 bin Afgan göçmen olduğunu açıklamıştı. Yakın gelecekte Afganistan’daki siyasi ve insani krizin düzelmeyeceğini varsayarsak ülkemize gelecek Afgan göçünün önümüzdeki dönemde artması beklenebilir. Bu çerçevede Eylül ayı anketimizde katılımcılara Afgan göçmenler hakkındaki görüşlerini sorduk.

Birden fazla seçeneğin mümkün olduğu bu sorunun sonuçlarına göre toplumun genelinde Afgan sığınmacılar hakkında net bir duruş olduğunu söylemek mümkün. Katılımcıların ezici çoğunluğu Afgan sığınmacıların hiçbir şekilde ülkemize kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyor. Afgan sığınmacıların ülkemize kabul edilebileceğini düşünenler ise öncelikli olarak kadın ve çocuklara sonra ise eğitimli Afganlara kapıların açılmasını uygun buluyor. Tüm sığınmacılara kapıların açılması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yalnızca %5 seviyesinde.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.