Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Aşısı Olmayı Düşünüyor Musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı son açıklamada, Haziran ayı sonunda 40 yaş üstü vatandaşların aşılanacağını duyururken sırası geldiği halde, her dört kişiden birinin aşı olmadığının altını çizdi. Koca, Sağlık Bakanlığı tarafından bu vatandaşları aşı olmaya ikna etmek için aşılama ekiplerinin kurulacağını belirtti. 

Yapılan bu açıklamaya göre, iki ay süresince toplumun geniş bir tabanının aşı olacağı düşünüldüğünde, Türkiye Raporu olarak,  Nisan ayı ikinci araştırmamızda toplumun aşı konusuna olan bakışını merak ettik ve geçen aylarda yaptığımız araştırma sonuçlarını da dikkate alarak sizler için karşılaştırmalı bir analiz hazırladık. 

Katılımcıların %53 oranındaki çoğunluğu aşı olmayı düşündüğünü bildirirken aşı olmayı düşünmediği beyan eden katılımcıların oranının %25 olduğu saptandı. Katılımcıların %20’si ise aşı olduğunu söyledi. Elde edilen bu sonuçlara göre, önceki aylarda gerçekleştirilen araştırma sonuçları ile karşılaştırıldığında aşı olmayı düşünmeyenlerin oranında önemli bir düşüş görüldü. Aralık ayı sonuçlarında aşı olmayacağını beyan eden katılımcıların %35 seviyesinde olduğu görülürken bu oran Ocak ayı araştırmasında %36 olduğu gözlenmişti. Bu anlamda, Ocak ayından bu yana aşı olmayı düşünmeyelerin oranında 11 puanlık bir düşüş tespit edildi.

Aşı olmayı düşünmediğini beyan eden katılımcılara bunun sebebi sorulduğunda %47’lik bir oran ile öne çıkan cevabın “mevcut aşılara güvenmediğim için” olduğu görüldü. Katılımcıların %27’si aşının etkinliğine inanmadığı için aşı olmayı düşünmediğini bildirdi. Görüşme yapılan kişilerin %9’u ise genelde aşı olmaya karşı olduğunu ve bu sebeple Koronavirüs aşısı olmayı düşünmediğini beyan etti.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.