Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Koronavirüs Aşısı Olmayı Düşünüyor Musunuz?

Türkiye Raporu olarak pandeminin ilk günlerinden beri toplumun Koronavirüs aşısına olan bakışını araştırıyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında yaptığımız araştırma sonuçlarına göre özellikle Kasım ayına kıyasla aşı yaptırmayı düşünenlerin oranında bir düşüş olduğunu tespit etmiştik. Ülkemizde aşılama çalışmalarının başlamasının, pek çok siyasi liderin kameralar önünde aşı olmasının ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önümüzdeki dönemde aşı teslimatlarının hızlanacağı yönündeki açıklamalarının toplumda nasıl bir etki yarattığını merak ettik. Bu çerçevede Ocak ayı ikinci anketinde katılımcılara Koronavirüs aşısı olmayı düşünüp düşünmediklerini sorduk. Buna ek olarak aşı olmayı düşünen katılımcılara hangi aşıyı tercih ettiklerini sorarak önceki anket sonuçlarımız ile karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.
Katılımcılara ilk olarak “Koronavirüs aşısı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu sorduğumuzda %57 “Evet” yanıtını verirken %36 “Hayır yanıtı verdi. Geriye kalan katılımcılar ise %7 oranında henüz bir fikirleri olmadığını belirtti. Bu sonuçları geçmiş araştırmalar ile karşılaştıracak olursak aşı yaptırmayı düşünenlerin oranının Mart ayı başındaki seviyeye gerilediğini söylemek mümkün. Öte yandan Kasım ayında katılımcıların %24’ü aşı olmayacağını belirtirken, bu oran Aralık ayında %35’e çıkmıştı. Bu anlamda geçtiğimiz haftalarda aşı ile ilgili yaşanan gelişmelerin, siyasi liderlerin örnek olması açısından kameralar önünde aşılanmasının toplumda pek bir etki yaratmadığını söylemek mümkün.
Anketin ikinci kısmında ise ilk soruya “Evet” yanıtı veren katılımcılara hangi aşıyı olmayı tercih ettiklerini sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların en çok tercih ettiği aşı %27 ile Biontech&Pfizer aşısı olurken, katılımcıların %23’ü yerli aşıyı bekleyeceklerini ifade etti. Bunun yanı sıra aşı olmayı düşünen katılımcıların %25’i aşı konusunda bir tercihleri olmadığını belirtti. Ülkemizde mevcut olarak uygulanan Sinovac aşısını tercih edenlerin oranı %15 seviyesinde kalırken, diğer aşıların tercih edilme oranı %1’in altında kaldı. Kasım ayından bu yana milli aşı ve Biontech&Pfizer aşısına olan tercihin arttığını söylemek mümkün. Yine Aralık ayı anketi ile karşılaştırdığımızda Sinovac aşısını tercih edenlerin oranında da önemli bir artış var.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.