Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Ocak ayında da katılımcılara ekonominin bugünkü durumunun nasıl olduğunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı yönetiminde yaşanan değişimden sonra, maliye politikalarında önemli değişiklikler yaşandı. Kasım ayından bu yana politika faizini 675 baz puan artıran TCMB, 2021 yılının ilk PPK toplantısında mevcut politika faizini sabit tutma kararı aldı. Son aylarda uygulanan sıkılaşma politikaları döviz kurunu geriye çekerek sabit bir aralıkta seyretmesine yardımcı oldu. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde toplumun ekonomi algısında bir değişiklik oldu mu? Ocak ayının ikinci anketinde sizler için araştırdık.
Katılımcılara “Ekonominin bugün itibari ile nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda %68 Çok Kötü / Kötü yanıtını verdi. Ekonominin ne iyi ne kötü olduğunu düşünenlerin oranı %19 olurken, Çok İyi/ İyi olduğunu düşünenlerin oranı %13 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçları geçmiş araştırmalarımız ile karşılaştırdığımızda ekonominin Çok Kötü / Kötü olduğunu düşünenlerin oranının uzun bir zaman sonra ilk defa %70 seviyesinin altına indiği tespit edildi. Bu düşüşte bir süredir döviz kurlarında artış yaşanmamasının etkili olduğu söylenebilir, ancak tarihsel açıdan baktığımızda hala toplumun büyük bir bölümünün ekonomi hakkında olumsuz görüşe sahip olduğunu söylemek mümkün.
Anketin ekonomi ile ilgili ikinci bölümünde katılımcılara “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduk. Katılımcıların %57’si bu soruya Çok daha kötü / Daha kötü yanıtını verdi. Buna karşılık ekonominin önümüzdeki bir yıl içinde değişmeyeceğini düşünenlerin oranı %19 olurken, Çok daha iyi / Daha iyi olacağını düşünenlerin oranı %25 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçları geçmiş araştırmalar ile karşılaştırdığımızda ekonominin bir yıl sonra Çok daha kötü / Daha kötü olacağını düşünenlerin yaklaşık 1 yıl sonra ilk defa %55 seviyesini aştığı görüldü. Geçtiğimiz aylarda %52-53 bandında hareket eden bu orandaki yükselişi önümüzdeki aylarda takip etmeye devam edeceğiz.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.