Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kadın Hakları Algı Araştırması

 

-Kadın Hakları Algı Araştırması-Cover.jpgKadına şiddet, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesini gerektiren önemli bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kamuoyuna yansıdığı üzere, özellikle kadına şiddet gösterenlerin yeterli cezaları almamaları, kadınların sokakta, çalıştıkları iş yerinde ve evlerinde korku, kaygı ve tedirginlik gibi hislerini tetiklemeye devam ediyor. Türkiye Raporu olarak, araştırmalarımızda belirli aralıklarla yer verdiğimiz kadın hakları ve kadına şiddet sorununu Ocak ayı ikinci araştırmamızda da birincil konularımız arasına taşıyarak, katılımcılarımıza özellikle siyasetçilerin bu kapsamdaki potansiyel etkileri  ve Türkiye’de kadın haklarının durumu hakkındaki düşüncelerini merak ettik ve sizler için araştırdık.Katılımcıların %61 oranındaki çoğunluğu Türkiye’nin kadın hakları konusunda Çok kötü/Kötü olduğunu düşündüğünü belirtti. Ne iyi ne kötü cevabını verip net bir görüş bildirmeyen %22 oranında katılımcı olduğu tespit edildi. Türkiye’nin kadın hakları konusunda Çok iyi/İyi olduğunu düşünen katılımcıların oranının ise %18 olduğu görüldü.“Türkiye’de kadına şiddet sorunun çözülmesi için kadın siyasetçilerin sayısı artmalıdır” ifadesine katılımcıların %78’i olumlu görüş bildirdi. “Mevcut hükümet ve siyasi liderler kadına şiddet sorununa yeterli önemi vermemektir” ifadesini doğrulayan katılımcıların oranının %70 olduğu görüldü. Öte yandan, katılımcıların %87 oranındaki büyük çoğunluğu ise kadına şiddet uygulayanların yeterli cezayı almadığını düşündüğünü ifade etti. Genel sonuçlar incelendiğinde, Türkiye’nin kadın hakları ve temsili konusunda toplum nezdinde olumsuz bir noktada konumlandığı görülmekte.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.