Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kanal İstanbul Projesi’ni Destekliyor Musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 21–23 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

2011 yılında bir seçim kampanyası sırasında dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan “Çılgın Proje” Kanal İstanbul’un temel atma töreni yarın gerçekleştirilecek. İ.B.B. Başkanı Ekrem İmamoğlu son yaptığı açıklamada kanal yoluyla Karadeniz’den Marmara’ya çok fazla kirli su akışının yaşanacağını belirtirken, iktidar kanadında Kanal İstanbul Marmara’da başlayan müsilaj sorununa bile çare olarak gösteriliyor. Müsilaj problemi şimdilik Montreux tartışmalarının önüne geçse de, Montreux konusu da hala neticeye ermiş değil. Aynı zamanda, bu projenin iktisadi boyutunu, yani 65 milyar Amerikan dolarının buraya yatırılmasının faydalarını da kamuoyu tam olarak anlamış değil. Seçmen genel seçimlerde AK Parti’yi seçerek projeyi onayladı mı, yoksa yerel seçimlerde CHP’yi seçerek projeyi reddetti mi tartışması da hala devam ediyor. Haziran 2021 II. anketinde katılımcılara tekrar sorduk ve çoğunluk projeye destek vermedi. Bu ayın sonuçlarını Temmuz 2020 ve Mart 2021 ile karşılaştırdık.

Temmuz 2020’den beri Kanal İstanbul projesine destek giderek zayıfladı. Zaman içinde projeye olan desteğin azalması ve “hayır” diyenlerin %60’lara ulaşması, son 10 yıl içinde yukarıda bahsettiğimiz tartışmalar ve soru işaretlerinin hiçbirinin sonuçlanmadığını gösterir nitelikte.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.