Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

HDP Binasına Saldırı

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 21–23 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Mayıs 2021 I. anketin sonuçlarında HDP’nin “istenmeyen parti” statüsünün değiştiği sonucu ortaya çıkmıştı. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta HDP’ye karşı nefretin azalmasından ziyade diğer partilere karşı tepkilerin artmasıydı. Bu ay İzmir’de nefret ve şiddet yüklü bir eylem sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Haziran 2021 II. anketimizde “17 Haziran’da gerçekleşen İzmir’deki HDP ofisine saldırıdan sizce sorumlu kimdir? Neden?” diye sorduk.

Araştırmamıza katılanların %34.5’i olaydan haberdar olmadıklarını veya bu soruya bir cevap bulamadıklarını belirttiler. Geriye kalan katılımcıların %27’si bu olaydan yasadışı örgütlerin veya dış güçlerin sorumlu olduklarını ve amaçlarının Türkiye’yi karıştırmak olduğunu belirttiler. Burada sorumlunun kim olduğundan çok, Türkiye’de nefret ve karışıklık istenmediği yorumunu yapabiliriz. Bunu önlemekle sorumlu kurum ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı çalışan güvenlik güçleri. Katılımcıların %15’i bu olayın yaşanmasında güvenliğin yeterince sağlanamaması, ihmalkarlık gibi hatalar olabileceğini düşünüyorlar.

Katılımcılar arasında %10.5 ve yaklaşık %9 oranlarında olmak üzere iki karşıt görülüyor. Bunların ortak noktası, olaydan siyaseti ve siyasetçileri sorumlu tutmaları. Ancak bir taraf HDP’liler provokasyon yaptığı için oldu derken, diğer taraf olayı HDP’nin kriminalize edilmesinin bir sonucu olarak görüyor.

Olaydan en az sorumlu tutulan ise olayın bizzat faili olan Onur Gencer. Katılımcıların %4.5’i bu olayın münferit olduğuna inanıyor. Diğerleri bu olaydan kimin sorumlu olduğu konusunda devlet kurumları, siyasetçiler, yasa dışı örgütler gibi farklı düşüncelere sahip olsa da, %95.5 bu olayın sosyolojik bir arkaplanı olduğunu düşünüyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.