Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Erken Seçim Olmalı Mı?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 2–5 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1512 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin planlandığı gibi 2023 yılında yapılacağını işaret etmeye devam etse de, ekonomideki kötü gidişat, siyasi gelişmeler ve siyaset dışı yaşanan bazı olaylar muhalefetin erken seçim çağrılarını artırarak devam ettirmesine ve toplumda erken seçim talebine karşı talebin artmasına yol açıyor.

Türkiye Raporu olarak Haziran 2020 tarihinden bu yana toplumun erken seçim hakkındaki düşüncelerini takip etmekteyiz. Bu kapsamda bu konuyu 4 anketimizde ele aldık. Haziran ayı birinci anketinde beşinci defa toplumun erken seçime olan bakışını araştırdık. Tüm anket sonuçlarımızla beraber sizler için güncel karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.

Haziran 2021 anketinde "Erken seçim olmalı mı?" sorusuna katılımcıların nerdeyse %60’ı ‘Evet’ cevabını verdi. Bir sene önce %30 olan bu oran, geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre iki katına çıkarak bu zamanki en yüksek seviyeye ulaştı. Bu oranlar doğrultusunda bir yıldır ‘Evet’ cevaplarının bir artış trendinde olduğu sonucuna ulaştık. Bir önceki Nisan ayı anketimizde ‘Evet’ diyenlerin oranı ilk defa %50’nin üzerine çıkmıştı. ‘Fikrim Yok/Cevabım Yok’ diyen katılımcılar ise Nisan 2020 anketine kıyasla bu ay azaldı ve %4 seviyesine oturdu. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.