Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kadın Haklarına Bakış Olumsuz

2018 Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde 149 ülke içerisinde 130. sırada yer alıyor. Aynı araştırmaya göre Türkiye’de kadınların ekonomiye katılımı %46.6 seviyesinde kaldı. 19 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi içinde 7. sırada yer alan Türkiye’de 2019’un ilk 10 ayında 351 kadın cinayeti gerçekleşti. Kasım 2019’da düzenlediğimiz ve Kadın Haklarına ilişkin bir dizi ifadenin sunulduğu ankette katılımcılardan ifadelere ne derece katıldıklarını belirtmelerini istedik. Her üç kişiden biri “Kadın hakları konusunun abartıldığını düşünüyorum.” ifadesine “kesinlikle katılıyorum” yanıtını verdiği araştırmada bu oranın kadınlar özelinde daha da yüksek olduğu (%35,5) görüldü.
kadin_1.jpgkadin_2.jpg
kadin_3.jpg
Her üç kişiden biri Türkiye’nin Kadın Hakları bakımından iyi bir durumda olduğu ifadesine çeşitli seviyelerde katılırken, %46 bu görüşe karşı çıktı. Her iki kişiden birinin (%52,3) «Kadınlar da çalışmalı, ancak erkekler kadar aktif olmalarına gerek yok» ifadesine katıldığı çalışmada özellikle 65 yaş ve üstü kişiler arasında Kadın Haklarına verilen önem düşük seviyede kaldı. 24 Haziran genel seçimlerde verilen oylarla karşılaştırıldığında, %84,8 ile Kadın Hakları bakımından Türkiye’yi en yetersiz bulanlar HDP seçmeni oldu. CHP seçmeninin %65,3, İYİ Parti seçmenini ise %51,9 ile takip ettiği araştırmada her dört MHP seçmeninden yalnızca biri Türkiye’nin Kadın Hakları bakımından iyi durumda olduğu görüşünü reddetti. Katılımcıların %62’ü “Kadın ve erkek her konuda eşit olmadığı sürece Türkiye ilerleyemez.” ifadesine katıldığını belirtirken cevapların partilere göre dağılımı aşağıdaki gibi gerçekleşti:
kadin_4.jpg

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.