Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplumu En Çok Hangi Konular Endişelendiriyor?

2020 yılının daha Ocak ayı bitmeden art arda yaşanan olaylar şimdiden pek çok kişinin “bit artık 2020” paylaşımlarına sebep oldu. Art arda meydana gelen depremler, Corona salgını ve zamlar karşısında halk endişesini gizlemiyor. Evet endişeler var ama en çok hangi etkenler toplumu endişeye sürüklüyor? Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz araştırmamızda bu soruya yanıt aradık.
endise_grafik.jpg
Katılımcılar, genel olarak endişe uyandırabilecek yedi konuyu kendilerini ne kadar endişelendirdiğine göre 1 hiç endişelendirmiyor, 5 çok endişelendiriyor olacak şekilde 1’le 5 arasında puanladılar. Çıkan sonuçlar kadınların tüm seçenekleri erkeklere göre daha endişe verici bulduğunu gösterirken ilerleyen yaşla beraber de endişe ortalamalarının arttığını gözler önüne seriyor. En çok endişe duyulan seçenek ise, “kendimin veya ailemden birinin saldırıya uğraması”. 2019 yılının kadına yönelik şiddet karnesi göz önünde bulundurulduğunda kadınların bu başlığa verdiği 4,43’lük rekor puan şaşırtıcı değil. Ancak, 3,91 gibi çok daha düşük bir seviyede olsa da erkeklerin de en çok bu konudan endişe duyması dikkat çekici. Bu durumda yaşanan şiddet olaylarının erkeklerde de yüksek oranda endişe yarattığını söylemek mümkün. Sonuçları Amerika ve Rusya’da gerçekleştirilen benzer araştırmalarla beraber değerlendirdiğimizde genelde benzer konular tartışılsada endişe sıralamalarının ülkelere özgü olduğunu görüyoruz. Chapman Üniversitesi’nin Amerika’da gerçekleştirdiği araştırmaya göre en çok endişe edilen konular hükümet yetkililerinin yolsuzluk yapması ve küresel ısınma ile ilgili başlıklar. Rusya’da Levada-Center’ın gerçekleştirdiği bir diğer benzer araştırmada ise yakınların sağlık problemleri yaşamasına ilişkin endişeler ön plana çıkıyor. Kadınların en çok endişelendiği ikinci konu savaş, erkeklerinki ise ekonomik problemler. Tüm katılımcılar genelinde ise en çok endişe duyulan ikinci başlık deprem. Araştırmanın 19 Ocak tarihinde, yani ülkeyi yasa boğan Elazığ depreminden önce gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda gelecek araştırmalarda depremin daha yüksek puana sahip olması olası görünüyor. Genel olarak farklı siyasi parti seçmenlerinin benzer endişeleri olduğu görülsede ekonomik problemlere duyulan endişe de büyük bir ayrım bulunuyor. MHP seçmeninin 3,53, AK Parti seçmeninin ise 3,54 puan verdiği başlığa CHP, İYİ Parti ve HDP sırasıyla 4,38, 4,20 ve 4,17 puanlarını uygun görüyor. Kısacası Cumhur İttifakı seçmeni ekonomiye yönelik daha iyimser bir tutum içerisinde. Bir diğer fark ise diğer parti seçmenlerinin en az endişe duyduğu konu darbe olması iken AK Parti seçmeni bu konuyu sağlık problemleri ve ekonomik problemlerden daha büyük bir endişe kaynağı olarak görüyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.