Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

İstiklal’de Yas: Toplum Patlama Hakkında Ne Düşünüyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-12 Aralık 2022 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye tarihi birçok kanlı intihar saldırısına şahit oldu. Türkiye’de çeşitli örgütler ve terör yapılanmaları tarafından 1996’dan bu yana 47 intihar saldırısı meydana geldi. Saldırıların en fazla gerçekleştiği şehir 15 saldırı ile İstanbul. İstanbul’un yanı sıra Hakkari’de 6 ve Ankara’da ise 5 saldırı yaşandı. Bu saldırıların sonuncusu kasım ayında yaşandı. 13 Kasım’da, saat 16:20’de İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı saldırı sonucu 6 kişi yaşamını yitirirken 81 kişi de yaralandı. Patlamadan bir gün sonra saldırının faili Suriye uyruklu Ahlam Albashır yakalandı. Failin saldırıyı ve saldırı emrini Kobani’den aldığını itiraf ettiği açıklandı. Ancak söz konusu saldırıyı PKK dahil hiçbir terör örgütü üstlenmedi. Biz de Türkiye Raporu olarak katılımcılarımıza İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırı hakkında ne düşündüklerini sorduk. 

Katılımcıların %35’i İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının yeterince aydınlatılmadığını düşünürken %24’ü ise fikrinin olmadığını belirtti. Saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğini düşünenlerin oranı %25. Saldırının arkasında Amerika’nın olduğunu düşünenler %14. Sonuçlara göre, toplumda saldırıyı gerçekleştirenin İran istihbaratı olduğunu düşünenlerin oranı %2 seviyesinde.

Bunların yanında, yaş arttıkça “Bu konunun yeterince aydınlatılmadığını düşünüyorum” diyenlerin oranı kademeli olarak düşüyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.