Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Krizin Ortasında Zincir Marketler

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-12 Aralık 2022 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye’de enflasyon durmaksızın yükselirken düşen alım gücü ve yükselen fiyatlarla ilgili aralık ayında yeni bir tartışma gündeme geldi: Zincir marketler fırsatçılık yaparak fiyatları mı yükseltiyordu? Tartışmanın hedefindeki marketlerin tepe yöneticileri ve siyasi parti liderleri arasında kriz giderek derinleşti. Bu ekonomik kriz ikliminde yurttaşın cebinden eksilen para aynı kaldı. Bu sebeple, biz de Türkiye Raporu olarak Aralık ayı ikinci raporumuz için katılımcılara zincir marketlerdeki ürünlerdeki fiyat artışını sorduk.

Toplumda %56 ile çoğunluk zincir marketlerin fırsatçılık yaparak fiyatları yükselttiğine inanıyor. Bunun yanında, katılımcıların %36’sı zincir marketlerin artan maliyetler nedeni ile fiyat arttırmak zorunda kaldığı görüşünde.

Ayrıca, eğitim seviyesi yükseldikçe zincir marketlerin fırsatçılık yaptığını düşünenlerin oranı azalıyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.