Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kısık Sesle Miting Olayı (2014)

Oyun: 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi kampanya süreci

Video Linki: https://www.dailymotion.com/video/x1k12pm

Beyaz Oyuncu: Muhalif Twitter

Siyah Oyuncu: Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan

Olaylar:

Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin önemi cumhurbaşkanının ilk kez halk oylamasıyla belirlenecek olmasıdır. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş ile yarışır. Yaz sonu yapılacak seçimden önce bir de Mart 2014 Yerel Seçimleri vardır. Başbakan açısından birbirinin devamı olan kampanyalar son hız ilerlerken, Diyarbakır ve Van mitingleri öncesi Başbakan’ın sesi kısılır. Miting performansı ile fark yaratan Başbakan, sesi kısılmasına rağmen mitingleri iptal etmez. Hedef yalnızca yerel seçim değildir zira. Sosyal medyada yayılan kısık sesle miting görüntüleri çok sayıda seçmene ulaşır. Bunda, Başbakan’ın sesi ile dalga geçen muhalif Twitter kullanıcıları büyük pay sahibi olur. 

Sonuç:

Yıllar sonra 2014’ten akılda kalan “kısık ses” değil “Ekmeleddin olayı” olur. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, %51’in biraz üstünde oy alarak 12. Cumhurbaşkanı olur. Şüphesiz, yerel seçimlerle başlattığı kampanya sürecinde miting performansları önemli rol oynamıştır. Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nden aylar önce Diyarbakır ve Van mitinglerine kısık sesle (helyum yutmuş gibi) çıkan Erdoğan, çekingen, saklanan değil ama cüretkar bir cumhurbaşkanı olacağını; gülünç bir sesle de miting yapabilecek özgüvene sahip olduğunu, kırılgan değil kararlı olduğunu Türkiye’ye çoktan göstermiştir bile.

Ayrıcalıklı Abonelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 15 TL vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.