Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Evdeki Hesap, Çarşıdaki Hesap: Yeni Asgari Ücret

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-9 Ocak 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye’de enflasyon 2022 yılında rekor seviyeye ulaştı. TL döviz karşısında değer kaybederken vatandaşın alım gücü günden güne düştü. TÜİK’in Aralık 2022 enflasyon verileri de toplumun geçim sıkıntısını doğrular nitelikte. Verilere göre, 2022’de enflasyon yıllık bazda %64,7 olarak gerçekleşti. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise 2022 enflasyonunu %137,55 olarak hesapladı. Bu süreçte asgari ücrete temmuz ayında da zam yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı için asgari ücreti brüt 10 bin 8₺, net ise 8506₺ olarak açıkladı. Böylece net asgari ücretteki artış oranı ocak ayına göre %100, temmuz ayına göre %54,66 oldu. Biz de Türkiye Raporu olarak topluma yeni asgari ücretin enflasyona karşı vatandaşı koruyup korumayacağını sorduk.

Toplumda %76 ile çoğunluk asgari ücretin vatandaşı enflasyona karşı korumayacağı görüşünde. %24’lük kesim ise açıklanan asgari ücretin koruma sağlayacağını düşünüyor.

Bunun yanında, eğitim seviyesi yükseldikçe asgari ücretin enflasyona karşı koruma sağlamayacağını düşünenlerin oranının arttığı görülüyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.