Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Tek Tuşla Alışveriş: E-Ticaret Hacmi Genişliyor mu?

İzel Kocaman

2021 yılında ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yıla göre %69’luk artış göstererek 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Sipariş adetleri %46 artış ile 2 milyar 297 milyon adetten 3 milyar 347 milyon adede yükseldi. E-ticaretin genel ticarete oranı ise %17,7 oldu. Bu oranın en yüksek olduğu ay %20,4 ile e-ticarette kampanya ayı olarak bilinen kasım ayı oldu. Bu durum Black Friday gibi çeşitli kampanyaların tüketicinin alışveriş yapma eğilimi üzerindeki etkisini kanıtlar nitelikte.

E-ticaretin önemli bir avantajı, yalnızca yurt içinden değil aynı zamanda dünya çapından kolaylıkla alışveriş yapabilmek. 2021 yılında yurt içi harcamaların payı %92 oranı ile 349 milyar TL olarak gerçekleşirken diğer ülkelerin ülkemiz e-ticaret sitelerinden yaptığı harcamalar %4 oran ile 16,4 milyar TL, vatandaşlarımızın yurt dışından yaptığı alımlar %4 oran ile 16,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bir önceki yıla göre en fazla artış gösteren sektörler %175 artışla konaklama (3,71 milyar TL), %162 artışla gıda ve süpermarket (13,9 milyar TL), %113 artışla seyahat, taşımacılık ve depolama (10,6 milyar TL), %98 artışla havayolları sektörü (18,2 milyar TL), %78 artışla yemek (14,5 milyar TL), %73 artışla beyaz eşya ve küçük ev aletleri (52,9 milyar TL) ,%59 artışla elektronik (21,36 milyar TL), %26 artışla giyim, ayakkabı ve aksesuar (24,2 milyar TL) sektörü oldu. 

Elektronik ticaret yoluyla gerçekleşen alışverişlerin %37’sini İstanbul, %9’unu Ankara, %6’sını İzmir illerimizde yaşayan vatandaşlarımız yaptı. Bu illerimizi; yaklaşık %3,6 ile Bursa ve Antalya, %2,5 ile Kocaeli, yaklaşık %1,9 ile Adana, Konya, Mersin ve Gaziantep illerimiz takip etti. 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Avrupa’da 2021 yılında internet kullanıcılarının %74’ü e-ticaret yoluyla alışveriş yaptı. Yapılan alışverişlerde en çok giyim ürünleri satın alındı. Ardından yemek, mobilya, ev aksesuarları ya da bahçe ürünleri ve kozmetik/güzellik ürünleri satın alındı. En fazla online alışveriş yapan ülke Hollanda oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Danimarka, İsveç, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti takip etti. En az online yapan üç ülke ise Bulgaristan, Romanya ve İtalya oldu.

Kaynaklar:

Ticaret Bakanlığı, ETBİS 2021 Yılı Verileri

https://www.eticaret.gov.tr/dnnqthgzvawtdxraybsaacxtymawm/content/FileManager/Dosyalar/2021%20Y%C4%B1l%C4%B1%20E-Ticaret%20B%C3%BClteni.pdf

Eurostat, E-commerce statistics for individuals

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=E-commerce_statistics_for_individuals&oldid=554700#General_overview

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.