Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Sizce Gıda Fiyatları Neden Artıyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-11 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye’de enflasyon son iki buçuk yılın zirvesine çıktı. TÜİK verilerine göre gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29 arttı. Vatandaşın gıda fiyatlarıyla ilgili şikayeti artarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da yaptığı market alışverişi hem yurt içinde hem yurt dışında dikkat çekti. Alışveriş sonrası fiyatların gayet uygun olduğuna yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, gıda fiyatları ile ilgili bir süre önce yaptığı açıklamasında da “Aç gözlü tüccarlara izin vermeyeceğiz” demişti. Hükümet kanadında fiyat artışları marketlerin açgözlülüğüne yorulurken saha denetimlerinin artacağı açıklamaları geldi. Kimi ekonomistlere göre gıda imalat maliyetlerindeki artışının reyonlara yansıması kaçınılmaz. Gıda fiyatları ile ilgili tartışmalar sürerken bizler de Türkiye toplumunun konu hakkında fikirlerini görmek adına katılımcılarımıza “Son zamanlarda ürün ve hizmetlerde gerçekleşen fiyat artışının temel nedeninin sayacaklarımdan hangisi olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu yönelttik.

Genel sonuçlara baktığımızda katılımcılarımızın yarısından fazlasını oluşturan %57'sinin, gıda fiyatlarındaki artışı ekonomi yönetimine bağladığı görülüyor. %17 döviz kurlarındaki artışın gıda fiyatları üzerinde belirleyici olduğunu düşünüyor. Gıda fiyatlarındaki sorunun sebebinin zincir marketler olduğunu düşünenler ise %15 seviyesinde. Geri kalan %11 için bu durum yabancı güçlerin bir “oyunu”.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.