Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Hangi Partiye Kesinlikle Oy Vermezsiniz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-11 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

2018 yılı itibari ile resmi olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ile birlikte hem siyaset hem de toplum ikiye ayrıldı. Koalisyon hükümetlerinin işlevsizliğine çözüm olarak getirildiği söylenen yeni sistem bu sefer de ittifaklar hükümetlerini beraberinde getirdi. Bugün itibari ile Cumhur İttifakı’nın çok daha homojen bir yapıya sahip olduğu görülürken, muhalefet bloğunda ittifaklar konusu biraz daha çetrefilli. Bunun temelinde muhalefet bloğu içerisinde çeşitli konularda birbirleri ile çok zıt görüşlere sahip partilerin bulunması yatıyor, ancak bu farklılıklara rağmen, altında birleştikleri ortak hedef muhalefet bloğunu bir arada tutmak konusunda etkili. Bu sebeplerden dolayı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde seçmenlerin hangi partiye oy verecekleri kadar, hangi partiye/partilere oy vermeyecekleri de önem arz ediyor. Türkiye Raporu olarak Mayıs 2020’den beri belirli aralıklarla anketlerimizde “Bu Pazar seçim olursa hangi partiye KESİNLİKLE oy vermezsiniz?” sorusuna yer veriyoruz. En son Mayıs ayında sorduğumuz bu soruyu Ekim ayında tekrarladık ve sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

Ekim ayı itibari ile katılımcıların %37'si kesinlikle AK Parti'ye oy vermeyeceğini ifade ederken, %22'si ise HDP'ye oy vermeyeceğini belirtti. Aynı oran CHP için %16, MHP için %5 ve İYİ Parti için %2 olarak karşımıza çıkıyor. Bir önceki araştırmamız olan Mayıs anketine göre CHP dışındaki tüm partilerde, bu partilere kesinlikle oy vermeyeceğini belirtenlerin oranında düşüş var. Yine sonuçları Mayıs ayı ile karşılaştırdığımızda AK Parti ile HDP arasındaki farkın daha da açıldığını söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.