Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Seçimin Ayak Sesleri Duyulurken: 2023 Seçimleri Ne Kadar Önemli?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 2-5 Eylül 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

2023 yılı Türkiye’nin siyasi tarihi açısından kritik önem taşıyor. Haziranda gerçekleşmesi beklenen seçimlerin ardından ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti yüzüncü yılını kutlayacak. Bu nedenle, 2023 seçimleri sadece ekonomik krizlerin yükünü üstlenecek hükümeti değil, aynı zamanda Cumhuriyetin 100. yaşında ülkedeki iktidarı da belirleyecek. Biz de Türkiye Raporu olarak Eylül ayı birinci raporu için 2023 genel seçimlerini sorduk.

AK Parti’nin 20 yıllık iktidarda olduğu Türkiye’de 2023 yılının en geç haziran ayında seçimlerin gerçekleşmesi planlanıyor. Kimi kesimler önümüzdeki seçimlere Türkiye’nin siyasi tarihi açısından büyük önem atfederken kimileri de seçimlerin önceki seçimlerden daha önemli olmadığı görüşünde.

Konuya ilişkin toplumun görüşlerini sorduğumuzda %88 ile ezici çoğunluk 2023 seçimlerinin Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu düşündüğünü belirtti. %12’lik kesim ise önümüzdeki seçimlerin daha önceki seçimlerden önemli olmadığı görüşünde.

MHP seçmeni haricindeki bütün seçmen gruplarında 2023 seçimlerine büyük önem atfedenlerin oranı %87 ile %90 aralığında değişirken MHP seçmeninin %18’i 2023 seçimlerinin önceki seçimlerden daha önemli olmadığını düşünüyor. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.