Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Seçime Beş Kala: Genel Seçim Tarihi Tartışmaları

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-9 Ocak 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerinin önemini en iyi sizler biliyorsunuz.” ifadelerini kullanarak erken seçim tartışmalarını alevlendirmişti. Buna karşın, bugün partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Milletimiz 73 yıl sonra aynı gün altılı masaya yanıtını verecek.” diyerek Demokrat Parti’nin 1950 yılında kazandığı genel seçimlerin tarihini işaret ederek 14 Mayıs 2023’ü hedef tarih olarak gösterdi. Biz de Türkiye Raporu olarak katılımcılarımıza Ocak ayı birinci raporumuz için Türkiye’de genel seçimlerin ne zaman yapılması gerektiğini sorduk.

Toplumda çoğunluk seçimin öngörüldüğü gibi haziran ayında yapılması gerektiği görüşünde. Toplumda seçim tarihi ile ilgili iki görüşün öne çıktığını görüyoruz. %38’lik kesim seçimin öne çekilmeden haziran ayında yapılması gerektiğini düşünürken azımsanmayacak %29’luk kesim seçimlerin mart ayında yapılmasını destekliyor. %16 seçimlerin nisan ayında yapılmasını desteklerken %17 mayıs ayına çekilmesi gerektiği fikrinde.

Eğitim seviyesi yükseldikçe seçimlerin haziran ayında yapılmasını isteyenlerin oranı düşüyor. Buna karşın, bütün eğitim gruplarında çoğunluk “haziran” yanıtını verdi.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.