Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Farklılıklara Ne Kadar Açığız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi protestoları hakkında yaptığı açıklamada “LGBT, yok öyle bir şey. Bu ülke millidir, manevidir ve bu değerler ile yürümektedir” söyleminde bulunması ülkenin gündeminde geniş bir yankı uyandırdı.  Türkiye Raporu olarak, Şubat ayı ikinci araştırmamızda toplumun farklı inanç, millet ve cinsel yönelimlere olan bakış açısını arkadaşlık ve komşuluk gibi yakınlığa dayalı ilişkiler üzerinden inceledik. Katılımcılarımızın bu farklı durumlar karşısında hangi cevapları vereceğini  merak ettik ve sizler için araştırdık.
Genel sonuçlara bakıldığında, “Dini inancı olmayan biriyle arkadaş olabilirim” ifadesine katılımcıların %64 oranındaki çoğunluğunun  olumlu görüş bildirdiği görüldü. Görüşme yapılan kişilerin %81’i “Komşumun benimle aynı dine mensup olmaması beni rahatsız eder” ifadesine kesinlikle katılmadığını/katılmadığını beyan etti.  “Suriyeli komşum olması beni rahatsız eder” ifadesinde ise bu oranın %59’a gerilediği saptandı. Bu kapsamda, katılımcılar tarafından Suriyeli komşudan ziyade farklı bir dine mensup komşunun daha yüksek oranda kabul gördüğü gözlendi. Katılımcıların %43’ü “Komşumun LGBT birey olması beni rahatsız eder” ifadesi nezdinde olumsuz görüş bildirirken %20 oranında katılımcı ise LGBT’nin ne olduğunu bilmediğini dile getirdi.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.