Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 21–23 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Her ayın ikinci anketinde olduğu gibi, Haziran ayında da katılımcılara ekonominin bugünkü durumunun nasıl olduğunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. 1 Haziran günü başlayan kademeli normalleşme süreci yarın itibari ile pek çok tedbirin kaldırılmasıyla birlikte sona erecek. Hayatın yeniden normale döndüğü, restoran, kafe ve dükkanların açılmaya başladığı bu dönemde kapanma esnasında zor zamanlar geçiren esnaf biraz da olsun nefes alma şansı buldu. Ancak geçtiğimiz haftalarda özellikle ABD’de yaşanan bazı gelişmeler sonrasında ABD Dolar kuru 8,80 seviyesini görerek rekor kırdı. Tüm bu gelişmeler ışığında toplumun ekonomi algısını ölçtük ve geçmiş araştırmalar ile karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.

Eylül ayı anketinden beri olduğu gibi Haziran ayı anketinde de ekonomiyi bugün itibarı ile Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcıların çoğunluğu oluşturdukları görüldü. Detaylıca bakmak gerekirse, Haziran ayı itibarı ile ekonomiyi Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcıların oranı %70 oldu. Nisan ayındaki zirve seviyeden sonra ekonominin bugünkü durumunu olumsuz değerlendirenlerin oranı %70 seviyesinde devam ediyor. Bugün itibarı ile ekonominin Çok İyi / İyi olduğunu düşünenlerin oranı %14’e yükseldi.
Katılımcıların %16’sı ekonominin bugününü Ne iyi ne kötü olarak değerlendirdi.

Kasım 2019’dan bu yana her ay olduğu gibi Haziran ayında da katılımcılara ekonominin önümüzdeki bir yıl içerisinde nasıl bir seyir izleyeceğine dair görüşlerini sorduk. Haziran 2021 sonuçlarını, Haziran 2020 sonuçları ile karşılaştırdığımızda ekonominin bir yıl sonraki durumu konusundaki olumlu görüşlerin 6 puan kadar düştüğünü söylemek mümkün. Bir önceki aya göre ekonominin bir yıl sonraki durumunu olumsuz değerlendirenlerin oranında 2 puanlık düşüş yaşanırken, ekonomideki durumun bir yıl sonra değişmeyeceğini düşünenlerin oranı %28 ile yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor. Bu anlamda ekonominin bugününü olumsuz değerlendiren katılımcıların gelecekte bugünden daha kötü bir durum olmayacağını düşündüklerini söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.